انجمن مددکاری امام زمان(عج)

انجمن مددکاری امام زمان(عج)

کلام نخست


در آغاز سال 1349 هجری شمسی، در يكي از مساجد محله قديمی شهر تاريخی – مذهبی اصفهان در موعظه بين الصلاتين، بفرمايشات الهی در خصوص توجه به زندگی يتيمان پرداخته شد و در آن جلسه رسيدگی به خانواده های بی سرپرست و ايتام محله در دستور كار مؤمنين حاضر قرار گرفت و با بهره برداری از تعاليم عاليه اسلام در قرآن كريم و آموزه‎های پيامبر رحمت و رحمت للعالمين حضرت محمد مصطفی (ص) كه خود نيز طعم تلخ يتيمی را چشيده نسبت باين موضوع توصيه های فراوانی در مناسبت‎های مختلف ايراد و بارها خطاب به مردم فرموده‎اند:
"شاهد باشيد ! من و علی دو پدر اين امت هستيم" (بحار-جلد9)
تاكيد بر رهروی از مولايمان حضرت علی عليه السلام، آن پدر مهربان و دلسوخته و حامی يتيمان كه پس از مناجات‎های شبانه، تنها و ناشناس به ياری يتيمان می‎شتافت و آنان را مهربانانه و پدرانه در آغوش می‎گرفت و نوازششان می‎كرد و آذوقه‎شان می‎داد. و بدين طريق حمايت مدوّن از ايتام در دل مؤمنان شهر اصفهان جرقه زد.
و در ادامه :
حاج مصطفی يراقی رئيس هيئت مديره انجمن مددكاری امام زمان (عج)در اين راستا خانواده‎های يتيم شناسائی و بطور غيرمحسوس تحت چتر حمايتی مسجد محله قرار گرفت و با تحويل خواروبار و تٱمين بخشی از هزينه زندگی آنان فعاليتهايمان آغاز شد. با توجه به گستردگی كار و كثرت خانواده‎ها بر آن شديم تا سيستمی سازمان يافته تشكيل دهيم و با روشي كلاسيك، دقيق و همه جانبه، يتيمان را همچون پدری در سايه سرپرستی نمائيم.
هيئت امنائی تشكيل گرديد و مؤسسه خيريه‎اي با نام مقدس حضرت وليعصر حجت ابن الحسن(عج) ارواحنا لمقدمه الفداء در سال 1349 هجری شمسی تاسيس گرديد و رسماً با نام "انجمن مددکاری امام زمان(عج)" به سازمانی گسترده و فعال مبدل گشتیم و هم اکنون با تعداد 15 دفتر در نقاط مختلف شهر و حمایت‏های مردم خداجوی شهر شهید پرور اصفهان تا کنون بالغ بر 13000 خانوار یتیم را سرپرستی نموده‎ایم و در حال حاضر حدود 6000 نفر تحت پوشش انجمن می‎باشند که به تمام مسائل مادی، اقتصادی، تربیتی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و تفریحی آنان از هنگام شیرخوارگی تا پایان تحصیلات عالیه و انتخاب شغل، ازدواج (جهیزیه – سیسمونی) آنان را همراهی کرده و مشاورت می‎دهد.
در سال 1360 بایافتن مکانی کوچک در جنوب تهران، مقدمات حضور انجمن در پایتخت بزرگ کشورمان پایه‎ریزی و موجب گردید تا تعدادی از خانواده‎های یتیم در تهران تحت پوشش انجمن قرار گیرند و اکنون با استقرار ستاد پشتيبان در تهران و پيش بينی تشكيلات اداری، دارای 5 دفتر نمايندگي در نقاط مختلف شهر تهران می‎باشيم و در نهايت مفتخرانه اعلام می‎نمائيم با توفيقات الهی توانسته‎ايم بواقع كلام اعتماد قلبی و معنوی مردم خيّر تهران و اصفهان را جلب و خدمات شايسته‎ای در تمامی ابعاد بر بيش از 13000 خانواده يتيم تحت پوشش ارائه نمائيم.
 

معرفی


حدود سال 1349 هـ.ش جمعی از خيرانديشان جامعه مذهبی شهر تاريخی اصفهان بر آن شدند كه فرزندان فاقد پدر در محله‎شان را به طرق مختلف و پنهانی حمايت مالی و تداركاتی نمايند. بدين نحو كه اگر پدر به هر جهت دار فاني را وداع نمايد و بازماندگانش از پشتوانه مادی و اقتصادی خوبی برخوردار نباشند، جبر روزگار، دستشان را به سوی ديگران دراز ننمايد و خدای ناكرده به انحراف نكشاند. با اين طرز تفكر و توكل به خداي قادر متعال، اقدام به امر خطيری در راستای كمك به ايتام نيازمند نمودند.
از محاسن برجسته مؤمنين، سرپرستی ايتام و محبت به آنان است، دين مقدس اسلام مسئله ايتام را به عنوان يك مسئله اساسی و مهم مطرح كرده و مسلمانان را نسبت به سرنوشت آنان از جميع جهات (اقتصادی، عاطفی، آموزشی و تربيتی و...) مسئول دانسته است.

از سال 95، به دلیل محدودیت های قانونی، دفتر تهران انجمن، بصورت یک شخصیت حقوقی مستقل، در شرکت ثبت شرکتها، با شماره 41085 و شناسه ملی 14006619799 ثبت شد، اما طبق اساسنامه اجازه دارد علاوه بر تامین ایتام نیازمند تحت پوشش در تهران به ایتام تحت پوشش انجمن مددکاری اصفهان نیز کمک کند.

انجمن مددکاري امام زمان (عج) به برکت استقبال پرشور مردمي و نيت خالصانه و عملکرد صادقانه بانيان خيرخواه آن به سرعت جايگاه واقعي خود را در سطح جامعه پيدا نمود و رفته رفته فرهنگ حمايت از يتيم، اين خصلت فراموش شده انبياء و اوصياء الهي را در سرتاسر كشور احياء و به شکل کنوني ساماندهي کرد، بطوريكه امروزه شاهد تأسيس نهادهاي مشابه خود جوش و مردمي به صورت مستقل و با نامهاي گوناگون در بسياري از شهرهاي کوچک و بزرگ ميهن عزيزمان مي باشيم.

پيشگامان و ره افروزان


از ديدگاه مؤمنان ، زندگي صحنه زيبائيها و خوبيهاست كه گهگاه با جرقّه تفكّري الهي ، همچون شهاب ثاقبي كه در آسمان خيال و عاطفه مي‎درخشد و دير نمي‎پايد ... و بدين طريق صجنه‎ها ساخته مي‎شوند . آنان كه با اين مواهب الهي و شهاب آسماني ، چراغي مي‎افروزند و به پيكر فرسوده جامعه تزريق نموده و روح مي‎بخشند ، پيشگامان زيبائيها ، نيكي‎ها و ماندگاران ابدي هستند.
پيشگامان انجمن در سال 1349 ، غنچه‎هاي محبّت و مهرباني بدست گرفتند و گلچين همنوعان خيرانديش را، همسفر پاكي و لطافت افكار خود نمودند و شعارشان اين بود كه نبايد فضيلت‎ها را فداي هوسها و مادّيات نمود و تجلّي اين انديشه كه در عصر تسلط بر فضا و پيشرفت تكنولوژي گيج كننده‎ي روز به روز و در عصري كه از عشق و دوستي دم ميزنند و همزمان در جنگهاي ساختگي ميليون‎ها كودك و زن را در گرما و سرما آواره كوه‎ها و بيابان‎ها نموده‎اند و در اين اوضاع و احوال بايد:
يار و ياور انسانها بويژه كودكان و خانواده‎هاي بي‎پناه باشيم ، بايد ديگران را دوست بداريم ، بخصوص كسي را كه از نعمت پدر محروم گرديده و او را «يتيم » نامش نهاده‎اند.
الله الله في الايتام «مولا علي عليه السلام»
آري آنان ، افكارشان از جمله مواهب الهي بود ، چراغي برافروخته‎اند كه تا كنون در انجمن بالغ بر13000 خانوار يتيم از نور و روشنائي آنان بهره‎ها برده‎اند.
درود به تمام افراديكه قلماً، قدماً، مالاً و جاناً، وقت و انرژي خود را هر آنچه در توان داشته‎اند را در خدمت بديگران گذاشته و مي‎گذارند ، آنان همچون شمعي هستند كه براي ديگران مي‎سوزند.
پيشگامان انجمن، مردان بلند نام و با افتخاري هستند كه هرگز نمي‎ميرند، زيرا آرامگاهشان قلوب نسلهاي آينده است و ما شاهدان فعلي، گواه بر آن هستيم.
روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد
حضرت آيت الله حاج سيّد اسماعيل هاشمی اصفهانی رحمة الله
از مؤسسين و بنيانگذاران انجمن مددكاری امام زمان (عج)
حضرت آيت الله حاج سيّد حسن فقيه امامی رحمة الله عليه
از مؤسسين و بنيانگذاران انجمن مددكاری امام زمان (عج)
حضرت آيت الله سيّد ابوالحسن آل رسول معروف به "آيت الله شمس آبادی
از مؤسسين و بنيانگذاران انجمن مددكاری امام زمان (عج)

اهداف انجمن 


انجمن در راستای رسالت خويش خانواده‎هايی را تحت پوشش قرار می‎دهد كه وجود پر مهر پدر و نان‎آور خويش را از دست داده و كمبودهای عاطفی و مشكلات مالی، زندگی را برای آنان به حدی دشوار ساخته كه در صورت قصور و غفلت، ممكن است زيانهای جبران ناپذيری برای جامعه به بار آيد. انجمن بر نقش مؤثر عاطفی مادران در كنار فرزندان، تاكيد داشته و از آنان در خانه و كاشانه خودشان سرپرستی می‎كند، نياز انسانها تنها در آب ونان خلاصه نمی‎شود، انسان تشنه محبت و سرشار از احساس و عاطفه است، انسان موجودی است عاطفی كه مايل است محبت ببيند و به ديگران ابراز محبت كند. عشق و محبت در سرشت او نهفته است. با اين نيّات در طول ساليان گذشته از نونهالان يتيم تحت پوشش كه در معرض انحرافات و مخاطرات فراوان بوده‎اند، انسانهايی با ايمان و لايق، در كسوت معلم، صنعتگر، پزشك و مهندس تربيت نموده كه برخی از آنان هم اكنون در تشكيلات انجمن در زمره خدمتگزاران خانواده‎های يتيم می‎باشند.
هدف نهايی:
انجمن، همچون پدری در سايه، در تمام مراحل زندگی، همراه اوّل خانواده‎های تحت پوشش می‎باشد.
حفظ و حراست از بنيان خانواده‎های فاقد پدر و بهبود شرايط زندگی آنان در تمامی زمينه‎ها از اصول فعاليت انجمن به شرح ذيل می‎باشد:‌
الف- تامين نيازهای اوليه خانواده‎ها، اعم از مواد غذايی، پوشاك، بهداشت، مسكن، جهيزيه، سيسمونی و...
ب- اجرای امور فرهنگی، تربيتی، هنری، ورزشی توسط افراد مجرب، شامل رسيدگی به وضع آموزشی مددجويان از مقطع دبستان تا تحصيلات عاليه دانشگاهی، مشاوره به جوانان جهت آغاز زندگی مشترك، رفع مشكلات خانوادگی، برگزاری دوره‎های عقيدتی، سياحتی، زيارتی، هنری، فنی حرفه‎ای، مسابقات قرآنی و كتابخوانی.
ج- اجرای دقيق تعهدات شرعی مشتركين و ساير نيكوكاران بر اساس نيّات آنان در چگونگی مصرف صدقات، نذورات، كفّارات، سهم سادات و ... بنابر فتاوای ارزشمند مراجع عظام تقليد خيّرين محترم.

خدمات انجمن 


انجمن در راستای رسالت خطیر خویش، ضمن توجه و تأکید بر ابعاد تربیتی و مراقبتهای اخلاقی ، خانواده های تحت پوشش را در تأمین نیازهای ضروری از جمله خوراک و پوشاک ، مسکن ، درمان و نیز اشتغال ،  ازدواج و تحصیل فرزندان از دبستان تا دانشگاه یاری می دهد که بخشی ازاین خدمات  در سال 1386 به جهیزیۀ 723 نوعروس و تحصیل650.دانشجو و 2675  دانش آموز یتیم اختصاص داشته است.

پذیرش خانواده های یتیم، معمولا از طریق ارتباط مستقیم و یا  معرفی همسایگان و اقوام و پس از تحقیقات لازم و ضمن حفظ احترام و آبروی خانواده ها انجام می گیرد.

انجمن مددکاری در طول ساليان خدمتگزاری خانواده هاي یتیم را در سایۀ پر مهر مادر، در خانه و کاشانۀ خودشان سرپرستی کرده و آنان را به شرح زير یاری و مدد داده است:

1- تامین ارزاق و مایحتاج

 • اختصاص اعتبار دریافت ارزاق و مواد غذایی از فروشگاه انجمن برابر سرانه در هر ماه.
 • تامین گوشت گرم مصرفی خانواده ها یتیم از محل نذورات هر 15روز يكبار .
 • تامین پوشاک و کفش فرزندان و مادران و لباس ورزش و روپوش دانش آموزان ، دو نوبت در سال.
 • تأمین لوازم خانگی ، کالاهای مصرفی و فرش مورد نیاز  خانواده ها بر اساس نياز و ضرورت .

انجمن در ارائۀ خدمات خود به عواطف نوجوانان یتیم توجه کامل داشته و مسئولیت سرپرستی از آنها را به گونه ای ایفا می کند که خود را در میان خدمتگزاران و مربیان صمیمی و دلسوز یافته و کمبود ها و رنجهای ناشی از فقدان پدر را کمتر احساس نمایند.

2- تعلیم و تربیت

 • فراهم کردن امکانات تحصیلی برای  فرزندان یتیم از دبستان تا دانشگاه و تشویق آنان به شرکت در فعالیت های علمی فوق برنامه
 • بررسی وضعیت اخلاقی و تحصیلی دانش آموزان به طور دائم توسط مشاورین باتجربه
 • برگزاری کلاسهای فراگیری قرآن کریم و آموزش های اخلاقی و اجتماعی، توسط فرهنگیان و اساتید مجرب حوزه و دانشگاه برای مادران و فرزندان
 • برخورداری خانواده های تحت پوشش از همکاری بانوان تحصیلکرده، به عنوان مشاور در امور تربیتی و خانوادگی
 • شکوفا سازی استعداد ها و تشویق دانش آموزان ممتاز، با اهدای جوایز و اعزام به اردوهای سیاحتی و زیارتی

3- بهداشت و درمان

 • برخورداری خانواده ها از درمانگاه ،دندانپزشکی و داروخانه انجمن
 • برخورداری خانواده ها از همکاری  تعداد زیادی از پزشکان متخصص در سطح شهر در امر درمان و مراقبت پزشکی بطور  افتخاری
 • برخورداری از همکاری تعدادی از داروخانه های شهر در تأمین دارو به قیمت تجاری و پرداخت 20% هزینه ها توسط خانواده های تحت پوشش
 • برخورداری خانواده ها از امکانات بیمارستانی و آزمایشگاهی و عینک طبی رایگان

4- تهیه و مرمّت مسکن

 • پرداخت اجاره بهای خانواده های یتیم و مرمّت واحدهای مسکونی آنان.
 • پرداخت هزینه لوله کشی آب، فاضلاب، انشعاب برق و گاز خانواده های یتیم.
 • کمک به خانواده های یتیم در امر خرید ویا تعویض مسکن با وام  قرض الحسنه.

5- ایجاد اشتغال و درآمد

 • تشویق نوجوانان یتیم به فراگیری کارهای فنی و هنری و آماده ساختن آنان برای ورود به مشاغل آبرومند و مورد نیاز جامعه.
 • جذب همکاری برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی در واگذاری بخشی از فعالیّت هاي قابل انجام در منزل ، به خانواده های یتیم. آموزش و کمک مالی به آنان در تهیۀ چرخ خیاطی، ماشین بافتنی و قالیبافی، گلدوزی، گلسازی، خطاطی، نقاشی و مينياتور، معرق كاري، منبت كاري و امثال آن  برای پر کردن وقت آزاد و افزایش درآمد آنان.
 • کاریابی برای جوانان یتیم در مشاغل آزاد، شرکتها، مؤسسات، واحدهای تولیدی و صنعتی و کمک مالی برای خوداشتغالی آنان.

بديهي است با فعال شدن خانواده ها و نزدیک شدن آنها به خودکفایی، کمکهای مالی انجمن به مرور قطع ميشود لکن حمایتهای معنوی و مراقبتهای آموزشی و اخلاقی تا رفع نیاز ادامه خواهد یافت.

6- ازدواج و جهیزیه

 • راهنمایی جوانان پسر و دختر در انتخاب همسرمناسب
 • همکاری در تحقیقات مقدماتی  و مورد نیاز ازدواج
 • تأمین اقلامی از جهیزیۀ نوعروسان محروم از پدر شامل یخچال، پنکه، بخاری، فرش ماشینی، لوازم آشپزخانه و سرویس غذاخوری و نیازمندیهای دیگر

آدرس، فاکس، تلفن، پیامک، پست الکترونیک، سایت


آدرس تهران تهران، بهجت آباد، كوچه ارفع، بلوار كريم خان زند، پلاك 127، پاساژ مركز خريد كريم خان زند، طبقه زير زمين، واحد 5
تلفن 02188906061
پست الکترونیک info@imam-zaman.com
تلفن 03134711081
پست الکترونیک info@madadkari.ir
سایت http://madadkari.ir/