انجمن ام اس اصفهان

انجمن ام اس اصفهان

معرفی


انجمن خیریه ام.اس در سال 1381 به همت عده ای از متخصصان مغز و اعصاب، با حضور جمعی از نیکوکاران استان با هدف ارائه خدمات درمانی، آموزشی، فرهنگی به بیماران ام اس تاسیس شد.

این انجمن با عضویت 9 نفر در قالب اعضا هیأت مدیره و عضویت 30 نفر در قالب اعضاء هیأت امنا با استفاده و بهره وری از دانش و تجارب پزشکان، متخصصان و کارشناسان همچنین با حضور جمعی از اعضا هیأت علمی دانشگاه که عضو هیأت مدیره و امنا عضو انجمن هستند، توانسته به بسیاری از اهداف اساسنامه دست پیدا کند.

نزدیک به 5 هزار نفر بیمار مبتلا به ام اس در استان اصفهان، عضو این انجمن هستند که 500 نفر از آنها خدمت مددکاری دریافت می کنند. این بیماری زنان را بیشتر از مردان گرفتار می نماید بیش از 3 هزار و 800 زن و 1400 مرد عضو این خیریه هستند. 

یکی از مهمترین فعالیت های این انجمن، ترغیب و هدایت شرکت های دارویی جهت تولید داروهای ام اس است و ایران در حال حاضر تنها کشور دنیا است که تمامی داروهای ام اس را تولید می کند.

انجمن خیریه ام اس، اقدام به تأسیس مرکز آموزشی - درمانی امام جعفر صادق(ع) جهت رفاه حال بیماران این منطقه و سایر شهرستان های همجوار واقع در گلدشت نجف آباد کرده است تا با فراهم نمودن مرکزی نزدیک تر، برای بیماران مبتلا به ام اس شرایط مساعدتری را فراهم نماید. این مرکز در سال 1385 با همت و اهدای زمین حاج احمد صنایع تأسیس شد. تزریق داروهای اینترفرون، دائر نمودن کلاس های ورزشی و یوگا، امکان استفاده از دستگاه های ورزشی گوناگون جهت توانبخشی به بیماران با نظارت کارشناسان، ویزیت رایگان توسط پزشک به صورت هفتگی.

یکی دیگر از اقدامات انجمن خیریه ام اس اصفهان، احداث مرکز تحقیقاتی، پژوهشی و درمانی ام اس است که بر روی زمین اهدایی زنده یاد مرحوم حاج سیدمحمد بحرینیان به متراژ 986 متر مربع واقع در خیابان شهید باهنر بنا شده است.

سلامتی، موهبتی که برخی به دلایل مختلف از آن محروم هستند اما این واقعیتی که باید آن را پذیرفت و یقین داشت با وجود بیماری ام اس هم می توان شاد زندگی کرد و تنها اگر کمی نگاه خود را به زندگی تغییر دهیم ما می توانیم به ام اس غلبه کنیم. ضریب کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به بیماری ما اس که بخش زیادی از آن را زنان تشکیل می دهند با اهدای آرامش و حمایت خیران در انجمن خیریه ام اس محقق خواهد شد.

دوره نشست های سالانه انجمن های ام اس هر شش ماه یکبار در ایران برگزار می شود و اکنون دومین دوره برگزاری این نشست ها در استان اصفهان است.
آمار ام‌اس در کشور روزانه افزایش پیدا می کند و تمامی مسئولان انجمن‌های ام‌اس بر این امر واقف هستند که آمار مبتلایان به ام‌اس در کل کشور افزایش یافته است.
مرکز جامع ام‌اس اصفهان اولین و جامع‌ترین مرکز ام‌اس ایران است. این مرکز دارای چهار طبقه است که طبقه اول آن مربوط به کلینیک‌ها و داروخانه است و در طبقه دوم درمانگاه‌های بازتوانی و انواع وسایل توان بخشی قرار دارد.
بخش تحقیقات شامل آزمایشگاه‌های مخصوص کارهای تحقیقاتی مربوط به طبقه سوم و طبقه چهارم به انجمن ام‌اس و کلاس‌های آموزشی و برگزاری سمینار اختصاص داده شده است.
با پیشرفت بیماری، مبتلایان و بیماران ام اس نیازمند مرکزی جامع هستند که علاوه بر درمان تمامی نیازهای آنها پاسخ داده شود.
در مرکز جامع به تمام خواسته‌های بیماران شامل درمان و مسائل روان شناختی، روان پزشکی، دارویی، پرستاری و مراقبت‌های خاص از نظر مسائل اجتماعی، فرهنگی و ورزشی و اقتصادی پاسخ داده می شود.

امکانات تخصصی 


در این مرکز، بخش ها و قسمت های مختلف شامل درمانگاه های متعدد، آزمایشگاه، واحد توانبخشی، کلاس های آموزشی، سایت و کتابخانه، داروخانه، سالن های بستری موقت برای مردان و زنان، ام آر آی و رادیولوژی، سالن اجتماعات، واحد های اداری و دیگر بخش ها در نظر گرفته شده که پاسخگوی نیازهای درمانی و توانبخشی مبتلایان به ام اس می باشد.

خدمات آموزشی فرهنگی 


 • برگزاری نشست های علمی در هر فصل پیرامون مسائل گوناگون بیماری ام اس در حوزه پزشکی، روانپزشکی و ...
 • دعوت از متخصصان و در حضور بیماران مبتلا به ام اس
 • طرح سوالات بیماران در این نشست ها و پاسخ گویی کارشناسان دعوت شده 
 • برپایی کلاس های آموزشی از قبیل قلاب بافی، عروسک بافی، چرم دوزی و نقاشی، سبزی آرایی و تابلو فرش بافی
 • چاپ فصل نامه ام اس به صورت فصلی
 • ارائه مقالات درخصوص بیماری ام اس و دیگر بیماری ها
 • برگزاری اردوهای تفریحی و زیارتی به مسجد جمکران، قم، مشهد مقدس، قمصر، کاشان و جزیره کیش
 • برگزاری اردوهای هفتگی به باغ گلدشت نجف آباد جهت ایجاد ارتباط و همدلی در بین بیماران و امکان طرح مشکلات و همدلی اعضا با یکدیگر و ایجاد امید در بیماران جهت بهبود کیفیت زندگی با استفاده از تجارب بیماران موفق، پذیرش و میزبانی سایر بیماران مبتلا به ام اس که در قالب اردوهای تفریحی از سایر انجمن های کشور به اصفهان مسافرت می نمایند
 • هماهنگی با هیأت ورزشی بیماران خاص استان جهت برگزاری کلاس های یوگا و شنا به صورت نیم بها در چندین مرکز ورزشی

خدمات ارائه شده در درمانگاه ام اس بیمارستان الزهرا


انجمن ام اس در جهت حفظ اهداف خود درمانگاه ام اس را سال 1386 در بیمارستان الزهرا تأسیس کرد

مهم ترین خدمات این مرکز:

 1. ارائه خدمات پزشکی به صورت همه روزه جز روزهای تعطیل
 2. ویزیت بیماران ام اس مراجعه کننده توسط پزشکان مغز و اعصاب به صورت رایگان
 3. خدماتی مانند امور تحقیقاتی، نمونه گیری خون، مشاوره تغذیه، مشاوره روانشناسی، تزریقات و غیره به صورت رایگان
 4. هماهنگ نمودن خدمات پاراکیلینکی شامل انجام ام آر آی، آزمایش های گوناگون، واحد فیزیوتراپی، گفتار درمانی، کار درمانی، نوار چشم و بخش داخلی اعصاب
 5. هماهنگی با بیمارستان فیض جهت بیماران نوریت اپتیک
 6. همکاری با واحد مددکاری جهت رایگان نمودن برخی از خدمات ارائه شده به برخی از بیماران مبتلا به ام اس با توان مال اندک در بیمارستان الزهرا 

خدمات موسسه


1ـ برگزاري همايش هاي ماهيانه و پاسخ به پرسش هاي بيماران و ارايه اطلاعات به روز از بيماري و داروهاي موجود. 
2ـ پرداخت هزينه کمک دارويي به بيش از 250نفر بيمارن کم توان مالي.
3ـ آموزش تزريق اينتر فرون ها و تزريق رايگان به آن ها.
4ـ چاپ فصل نامه براي آگاهي دادن به بيماران. 
5ـ تهيه وسايل توان بخشي به صورت رايگان.
6ـ برگزاري کلاسهاي آموزشي و ورزشي به صورت نيم بها. 
7ـ برگزاري اردوهاي سياحتي و زيارتي براي بيماران و خانواده هاي آنان. 
8ـ ساخت مرکزآموزشي ،درماني ،رفاهي گلدشت نجف آباد.
9ـ افتتاح کلينيک تخصصي ام .اس دربيمارستان الزهرا. 

تقدیر از مسئولین انجمن ام.اس اصفهان


اوّلین جشنواره تجلیل از خیّرین و واقفین عرصة سلامت

اوّلین جشنوارۀ تجلیل از خیّرین و واقفین عرصۀ سلامت استان اصفهان در 13رجب1431 (8تیر 1385) در باغ‌موزۀ چهلستون اصفهان همزمان با ایام ولادت باسعادت مولی الموحدین حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) برگزار شد. 

در پایان، مراسمِ تجلیل از 110نفر از چهره‌‌های ماندگار حوزة سلامت، خیّرین برتر و واقفین عرصة سلامت استان اصفهان با دعوت از مقام عالی وزارت جناب آقای دکتر محمد باقری لنکرانی، نمایندة ولیّ ‌فقیه در استان و امام‌جمعة اصفهان، حضرت آیت‌الله طباطبایی‌‌نژاد و استاندار محترم، آقای سیّد مرتضی بختیاری بر روی جایگاه، همراه با اهدای لوح تقدیر، تندیس ویژة مراسم، مدال حامی سلامت و هدیة سفر تشرّف به محضر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) انجام پذیرفت.

  

دومین جشنواره تجلیل از خیّرین و واقفین عرصه سلامت استان اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در راستای تجلیل و تقدیر از خدمات خیّرین عرصۀ سلامت استان، دومین جشنوارۀ تجلیل از واقفین و خیّرین عرصۀ سلامت را در تاریخ نهم شهریور 1391 با حضور حضرت آيت‌الله ناصری، جمعی از روحانیون معزّز، قائم‌مقامِ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور مجلس، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مسئولان و مدیران استانی و دانشگاهی، تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمع کثیری از خیّرین عرصۀ سلامت استان برگزار و از خدمات بیش از یکصد خیّرِ عرصۀ سلامت استان، در سه رده (نام‌آوران، چهره‌های ماندگار و خیّرین برتر) با اهدای لوح و تندیس جشنواره، تجلیل کرد. 

در پایان، مراسمِ تجلیل از 100 نفر از چهره‌‌های ماندگار حوزه سلامت، خیّرین برتر و واقفین عرصه سلامت استان اصفهان با دعوت از معاون محترم مقام عالی وزارت، نماینده ولیّ ‌فقیه در استان و امام‌جمعه اصفهان حضرت آیت‌الله طباطبایی‌‌نژاد و نماینده محترم استاندار بر روی جایگاه، همراه با اهدای لوح تقدیر، تندیس ویژه مراسم، مدال حامی سلامت و هدیه سفر تشرّف به محضر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) انجام پذیرفت.

     

اوّلین همایش تجلیل از انجمن‌‌های خیریه بهداشتی‌درمانی استان اصفهان

اوّلین همایش تجلیل از خدمات انجمن‌‌های خیریه بهداشتی‌رمانی استان اصفهان همزمان با سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مصادف با سیزدهم بهمن 1395 در تالار همایش‌‌های مؤسسة تحقیقات و نشر معارف اهل‌‌البیت(ع) اصفهان با همکاری مجمع خیّرین سلامت کشور، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و استانداری اصفهان برگزار شد.
هدف همایش، تجلیل و تکریم از چهل انجمن خیریه فعال در عرصة سلامت و همچنین نکوداشت جناب آقای حاج سیّد رضا نیّری، دبیرکل مجمع خیّرین سلامت کشور و تقدیر و تشکر از اعضای هیئت‌مدیره مجمع خیّرین سلامت استان اصفهان بود.
         

آدرس، فاکس، تلفن، پیامک، پست الکترونیک، سایت


آدرس اصفهان، خیابان باهنر، نبش چهار راه هدایت 
تلفن  0313345886، 03133462494، 03133462496
فاکس 2643588
پست الکترونیک Isfahan-socity@yahoo.com
سایت