مجتمع خیریه درمانی فاطمیه اصفهان

مجتمع خیریه درمانی فاطمیه اصفهان

معرفی


موسسه خیریه مجتمع فاطمیه اصفهان، پس از بازگشت آیت الله حاج شیخ جعفر آزادمنش -حفظه الله تعالی- از نجف اشرف، در سال 1353 توسط معظم له و تحت اشراف تنی چند از علمای وقت ، بویژه حضرت آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی -قدّس سره- تاسیس شد.
شروع فعالیت این موسسه همزمان با تأسیس صندوق قرض الحسنه فاطمیه بوده است. این صندوق با هدف اعطای وام قرض الحسنه با ضوابط شرعی ، در سال 1356 به ثبت رسید. مساحت مکان اولیه صندوق بالغ بر 270 مترمربع بوده است . گفتنی است درحال حاضر صندوق فاطمیه جهت تسهیل امور به مکانی نزدیک سایر واحد های مجتمع و در فضائی به وسعت نزدیک 50 مترمربع منتقل شده است و مکان قدیمی صندوق قرض الحسنه فاطمیه طی طرح و برنامه پیش بینی شده پس از اعمال تغییرات و تجهیز به یک مرکز فرهنگی مذهبی تبدیل خواهد شد.هم اکنون این صندوق با داشتن 3000 عضو و نزدیک به 1000 عضو فعال؛ به روند رو به رشد خود ادامه می دهد.
در سال 1363 با احداث حسینیه و کلنگ زنی آن توسط اسوه تقوا و فضیلت حضرت آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی –قدّس سره- فعالیت مجتمع فاطمیه ادامه پیدا کرد. در این حسینیه علاوه بر برگزاری نماز جماعت ظهر-عصر و مغرب-عشا، جلسات مختلفی شامل: دعای کمیل و دعای ندبه هر هفته ، دعای ابوحمزه ثمالی در کلیه شبهای ماه مبارک رمضان و احیای شب های قدر، برگزاری جلسات مختلف به مناسبت اعیاد و ایام شهادت اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)  و عزاداری شبهای ماه محرم و صفر ؛ برگزار می گردد.
ویژه برنامه جشن باشکوه ولادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) که همه ساله برگزار می گردد، برگ زرینی در افتخارات حسینیه فاطمیه می باشد.
در ادامه راه ؛ نیاز مردم منطقه به امور فرهنگی و مسائل بهداشت و درمان؛ در صدر اهداف مؤسسین مجتمع قرار گرفت که در نهایت افتتاح کتابخانه، سالن مطالعه و همچنین ارائه خدمات پزشکی گسترده با حداقل هزینه و تعرفه درمانی تحت عنوان دارالشفا، پاسخی مناسب به این نیاز و مطالبات حقه مردم منطقه بود.
امور فرهنگی مجتمع فاطمیه شامل واحدهایی چون مخزن کتابخانه ؛ سالن های مطالعه خواهران و برادران؛ دفتر امور فرهنگی و سالن جلسات و سمینارهاست. برگزاری دوره های آموزشی در حوزه های فرهنگی، آموزشی، درسی، هنری و مذهبی از دیگر فعالیت های این بخش است.


دارالشفا فاطمیه نیز با خرید یک باب منزل مسکونی در سال 1372 به متراژ 204 متر در جوار حسینیه و اعمال تغییرات کاربری لازم به روی آن آغاز به کار کرد و در سال 1373 همزمان با میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) به دست با کفایت حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ حسن صافی اصفهانی -رحمت الله علیه- رئیس وقت حوزه علمیه اصفهان ، طی مراسمی خاص افتتاح گردید.
روند خریداری زمین های اطراف و الحاق آن به مجتمع فاطمیه و رشد و توسعه همه جانبه  دارالشفا روز به روز افزون شد تا جایی که اکنون با داشتن فضایی به مساحت 4000 مترمربع در پنج طبقه و در بخش های : درمانگاه عمومی و تخصصی ، آزمایشگاه ، دندان پزشکی ، رادیولوژی و سونو گرافی ، داروخانه و فیزیوتراپی و با بیش از 150 پرسنل فعال، با افتخار به خدمت رسانی به مراجعین مشغول است.
موسسه خیریه مجتمع فاطمیه که در خیابان لاله (زینبیه) جنوبی اصفهان واقع شده است در ابتدا با فضایی به وسعت 270 مترمربع آغاز به کار نمود و در ادامه ی کار خود به لطف خدا و عنایات خاصه حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها) و درایت مؤسس مجموعه و هیات مدیره؛ از نظر کمی و کیفی توسعه ای روز افزون داشته است ؛ به گونه ای که اکنون با فضایی به وسعت تقریبی 7000 مترمربع در بخش های حسینیه ؛درمانگاه؛ امور فرهنگی و کتابخانه ؛ خیریه و ....به ارائه خدمات می پردازد.
این موسسه خیریه توانسته است طی سالهای فعالیت خود مقبولیت خوبی میان آحاد مردم منطقه کسب کند. به طوری که روزانه در بخش های مختلف پاسخگوی بیش از 1500نفر مراجعه کننده می باشد.
اعضاي هيأت مديره ي فعلي اين مؤسسه عبارتند از: 
آقايان حجته الاسلام حاج شيخ جعفر آزاد منش (رييس هيأت مديره )، حجت الاسلام حاج سيد محمد قائم فرد(نايب رييس)، حاج عليرضا کياني (مدير عامل)، دکترعباسعلي خادمي (قائم مقام مديرعامل)، حاج مصطفي گلسرخي (خزانه دار) حاج سيد کريم امامي (منشي) حاج حسنعلي کلباسي(عضو) دکترمحمد شريفي (عضوعلي البدل).

امور خیریه


با توجه به وضع اقتصادی ضعیف خانواده های نیازمند ساکن در این منطقه یکی از مهم ترین دغدغه های سرپرستان خانواده، تأمین غذای خانوار است؛ بنابراین در همین راستا ماهیانه مبلغی حدود 12 میلیون تومان کارت نان بین خانوارهای تحت پوشش خیریه توزیع می گردد. همچنین توزیع بسته های ارزاق به مناسبت های مختلف از جمله ماه مبارک رمضان و عید نوروز ،تامین هزینه های درمانی خانوارهای تحت پوشش از طریق ارائه خدمات رایگان توسط درمانگاه، تأمین پوشاک خانوارهای تحت پوشش درحد امکان طی زمان های مختلف، کمک های نقدی موردی جهت رفع نیازهای خاص خانوارهای تحت پوشش و .... از ده ها خدمت این مجتمع به نیازمندان است.
تعداد خانواده های تحت پوشش این خیریه حدود 400 خانوار از مناطق دارک، حصه غربی و شرقی، زینبیه،24 متری و لاله و... است.
این خیریه با حدود 20 نانوایی در سطح منطقه اقدام به انعقاد قرارداد نموده است. مددجویان کارت های نان خود را به نانوایی تحویل داده و به ازای هرکارت 5 قرص نان دریافت می کنند.
هزینه و مخارج این انجمن خیریه صرفا از طریق وجوهات برّیه و شرعیه و کمک های خیرین محترم تأمین می گردد.
 
 

امور فرهنگی و کتابخانه


فعالیت های این بخش شامل واحدهایی چون مخزن کتابخانه ؛ سالن های مطالعه خواهران و برادران؛ دفتر امور فرهنگی و سالن جلسات و سمینارهاست.برگزاری دوره های آموزشی در حوزه های فرهنگی ، آموزشی ،  درسی ، هنری و مذهبی از دیگر فعالیت های این بخش است. چاپ هفته نامه فاطمیه از اقدامات مداوم و منظم امورفرهنگی مجتمع فاطمیه است.از حوزه فعالیت امور فرهنگی ، چاپ و نشر کتاب است که تا امروز چندین جلد کتاب؛ مقاله و جزوه آماده چاپ و یا منتشر شده دارد.
وضعیت  فرهنگی شهروندان منطقه از مهم ترین اهداف این موسسه است.
فعالیت های این بخش شامل واحدهایی چون مخزن کتابخانه ؛ سالن های مطالعه خواهران و برادران؛ دفتر امور فرهنگی و سالن جلسات و سمینارهاست.برگزاری دوره های آموزشی  در حوزه های فرهنگی ، آموزشی ،  درسی ، هنری و مذهبی از دیگر فعالیت های این بخش است. چاپ هفته نامه فاطمیه از اقدامات مداوم و منظم امورفرهنگی مجتمع فاطمیه است.
از حوزه فعالیت امور فرهنگی ، چاپ و نشر کتاب است که تا امروز چندین جلد کتاب؛ مقاله و جزوه آماده چاپ و یا منتشر شده دارد که از شاخص ترین آنها می توان به ترجمه  جلد 43 بحارالانوار در تیراژ 12000 نسخه، رنجهای یاس نبی در 2 جلد؛ کلام وحی بر آستان ولایت و کتاب ارزنده قطره ای از اقیانوس فضائل امیرالمومنین(علیه السلام) که به چاپ سوم رسیده است، اشاره کرد.
ضمنا ترجمه مجدد و ویرایش جدید جلد 43 بحارالانوار در دست اقدام و آماده سازی برای چاپ می باشد.
از اقدامات امور فرهنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • برگزاری نمایشگاه غدیر در دهه ی ولایت هرسال که برگ زرینی بر عملکرد امورفرهنگی است.
  • برگزاری مسابقات فرهنگی مذهبی در مناسبت های مختلف از جمله مسابقه مقاله نویسی و کتابخوانی با موضوعیت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و اهدا جوایز ارزنده شامل: کمک هزینه عتبات عالیات، مشهد مقدس و غیره که از استقبال عمومی ویژه ای برخوردار گردید.
  • برگزاری نمایشگاه کتاب در مناسبت های مختلف برای جذب بیشتر افراد به کتابخانه و تشویق به مطالعه
  • برگزاری همایش خطبه فدکیه در سال 1393 که با حضور بیش از 600 نفر از چهره های علمی و مذهبی و عموم مردم صورت گرفت.
  • برگزاری جشن ها در مناسبت ها و اعیاد مذهبی مخصوصا ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و عید غدیر
  • گرامیداشت هفته کتاب و تقدیر از خیرین حامی کتابخانه، اعضا فعال و رتبه های برتر کنکور سراسری
شروع فعالیت های کتابخانه با وقف کتابهای مرحوم میرزا محمود آزادمنش- رحمت الله علیه- و وقف بیش از 3000 هزار نسخه کتاب توسط مؤسس مجتمع؛آیت الله حاج شیخ جعفر آزادمنش – مد ظله العالی- بوده است. اکنون با گذشت زمانی بالغ بر سی سال از تاسیس کتابخانه با همت هیأت مدیره و امور فرهنگی مجتمع فاطمیه، تعداد کتاب های موجود در مخزن کتابخانه به حدود 32000 هزار جلد رسیده است که بخش کتابخانه تخصصی حضرت زهرا(س) مایه مباهات کتابخانه عمومی مجتمع فاطمیه است.
 افزون بر کتابخانه تخصصی حضرت زهرا(س)، سایر کتب موجود در کتابخانه با موضوعات مختلف شامل: مصادر شیعه، دائره المعارف ها، زندگی نامه ائمه معصومین(ع)، کتاب های مقتل ، فرهنگ ها، کتاب شناسی ها، تذکره ها، تراجم و انساب، تفاسیر قرآن، منطق و فلسفه، تاریخ ، روان شناسی ،پزشکی، ادبیات و تعدادی نسخ چاپ سنگی و خطی ارزنده و ... می باشد که نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح شهر اصفهان جزء کتابخانه های قابل توجه برای استفاده عموم مردم می باشد.
 برای سرویس دهی بیشتر به دانش آموزان و کنکوری های عزیز ، هرساله کتاب های کمک درسی و تست جدید نیز خریداری و به مجموعه اضافه می شود. تعداد اعضای کتابخانه نزدیک به 3000 نفر است که از این تعداد 700 نفر بصورت فعال و مداوم از کتابخانه استفاده می کنند. عضویت در کتابخانه رایگان و شرط عضویت در آن رعایت شئونات و اخلاق اسلامی و ارائه معرف معتبر است.

حسینیه فاطمیـــه


در این حسینیه علاوه بر برگزاری نماز جماعت ظهر- عصر و مغرب- عشا، جلسات مختلفی شامل: دعای کمیل و دعای ندبه هر هفته، دعای ابوحمزه ثمالی در کلیه شبهای ماه مبارک رمضان و احیای شب های قدر، برگزاری جلسات مختلف به مناسبت ایام عزاداری و شادی اهل بیت(علیهم السلام) عصمت و طهارت و عزاداری شبهای ماه محرم و صفر ؛برگزار می گردد.
از دیگر نکات قابل ذکر، برگزاری جشن با شکوه ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) به صورت هرساله است که نگین فعالیت های حسینیه فاطمیه می باشد.
درضمن کلاس های مذهبی ، فرهنگی ،هنری و .... در این مکان طبق برنامه مشخص و اعلام شده برگزار می گردد.

بهداشت و درمان


سالها بود که کمبود یک مرکز درمانی در این منطقه از شهر اصفهان احساس می شد، زیرا تعداد معدودی مطب پزشک عمومی در منطقه موجود بود که بیماران را صرفا عصرها ویزیت می نمودند.روند خریداری زمین های اطراف و توسعه کمی و کیفی عملکرد دارالشفا روز به روز افزون شد تا جایی که اکنون با داشتن فضایی به مساحت 4000 مترمربع در پنج طبقه و در بخش های : درمانگاه عمومی و تخصصی، آزمایشگاه، دندان پزشکی، رادیولوژی و سونو گرافی ، داروخانه و فیزیوتراپی و با بیش از 150 پرسنل فعال، با افتخار به خدمت رسانی به مراجعین مشغول است.

مراسم افتتاحیه دارالشفاء فاطمیه(س)

     

صندوق قرض الحسنه


نقطه شروع فعالیت های مجتمع فاطمیه اصفهان با تأسیس صندوق قرض الحسنه فاطمیه در سال 1353 بوده است. این صندوق با هدف اعطای وام قرض الحسنه با ضوابط شرعی ، در سال 1356 به ثبت رسید. مساحت این صندوق بالغ بر 270 مترمربع میباشد و در حال حاضر با داشتن 3000 عضو و نزدیک به 1000 عضو فعال؛ به روند رو به رشد خود ادامه میدهد. سقف اعطای وام در این صندوق بر اساس منابع موجود است و در آن شرطی برای گشایش حساب و رعایت جدول  سپرده گذاری وجود ندارد. قرض الحسنه فاطمیه اصفهان با همکاری اداره بهزیستی استان طی سه روز در هفته به متقاضیان تحت پوشش اداره بهزیستی ارائه خدمات می کند.
 

تقدیر از مسئولین مجتمع خیریه درمانی فاطمیه اصفهان


اوّلین جشنواره تجلیل از خیّرین و واقفین عرصة سلامت

اوّلین جشنوارۀ تجلیل از خیّرین و واقفین عرصۀ سلامت استان اصفهان در 13رجب1431 (8تیر 1385) در باغ‌موزۀ چهلستون اصفهان همزمان با ایام ولادت باسعادت مولی الموحدین حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) برگزار شد. 

در پایان، مراسمِ تجلیل از 110نفر از چهره‌‌های ماندگار حوزة سلامت، خیّرین برتر و واقفین عرصة سلامت استان اصفهان با دعوت از مقام عالی وزارت جناب آقای دکتر محمد باقری لنکرانی، نمایندة ولیّ ‌فقیه در استان و امام‌جمعة اصفهان، حضرت آیت‌الله طباطبایی‌‌نژاد و استاندار محترم، آقای سیّد مرتضی بختیاری بر روی جایگاه، همراه با اهدای لوح تقدیر، تندیس ویژة مراسم، مدال حامی سلامت و هدیة سفر تشرّف به محضر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) انجام پذیرفت.

  

 

اوّلین همایش تجلیل از انجمن‌‌های خیریه بهداشتی‌درمانی استان اصفهان

اوّلین همایش تجلیل از خدمات انجمن‌‌های خیریه بهداشتی‌درمانی استان اصفهان همزمان با سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مصادف با سیزدهم بهمن 1395 در تالار همایش‌‌های مؤسسة تحقیقات و نشر معارف اهل‌‌البیت(ع) اصفهان با همکاری مجمع خیّرین سلامت کشور، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و استانداری اصفهان برگزار شد.
هدف همایش، تجلیل و تکریم از چهل انجمن خیریه فعال در عرصة سلامت و همچنین نکوداشت جناب آقای حاج سیّد رضا نیّری، دبیرکل مجمع خیّرین سلامت کشور و تقدیر و تشکر از اعضای هیئت‌مدیره مجمع خیّرین سلامت استان اصفهان بود.
    

آدرس، فاکس، تلفن، پیامک، پست الکترونیک، سایت


 

آدرس
اصفهان، زینبیه جنوبی، مقابل پارک لاله، مؤسسه خیریه فاطمیه اصفهان، کد پستی: 8149994355
شماره تلفن 34703011-14
فاکس 34466015
پست الکترونیک  
سایت http://fatemiyeh-charity.ir/
پیامک 5000299188