مرضیه وحید دستجردی

مرضیه وحید دستجردی

مرضیه وحید دستجردی(زادهٔ 1348 در تهران) پزشک و سیاستمدار ایرانی و مشاور رئیس قوه قضائیه ایران است. او پیش از این وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، نماینده دوره‌های 4 و 5 مجلس شورای اسلامی و مدیر روابط دانشگاهی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده‌است. دستجردی هم‌اکنون عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان دانشگاه تهران با سمَت دانشیار است. 
وی با حکم سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در تاریخ 16 فروردین 1394 ه‍.خ.، عضو هیئت امناءی کمیته امداد امام خمینی شد او از مطرح‌کنندگان «طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌ها» است.
وحید دستجردی تنها وزیر بهداشت زن در تاریخ ایران بوده و تا کنون تنها زنی است که در تاریخ حکومت جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده‌است. 

زندگی نامهدستجردی در خانواده‌ای اصفهانی در تهران متولد شد. در سال 1354 ه‍.خ. در 16 سالگی تحصیلاتش را در رشته پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز کرد و در 1362 ه‍.خ. دکترای عمومی پزشکی را دریافت نمود. در سال 1367 ه‍.خ. بورد تخصصی خود را در رشته جراحی زنان و زایمان از همین دانشگاه دریافت کرد، سپس طرح خدمت خود را به مدت دو سال به عنوان متخصص زنان و زایمان در بیمارستان امیرالمؤمنین علی گراش فارس گذراند. به عنوان عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان در بخش زنان و زایمان بیمارستان آرش فعالیت کرد.

آثار و تالیفات


تألیف و ترجمه 6 کتاب و 7 مقاله

شاخصه های انتخاب اهدا نشان سلامت


  • داشتن فعالیت های مدیریتی در حوزه سلامت
  • اخذ نشان های معتبر ملی در حوزه سلامت
  • فعالیت های تأثیرگذار در رشد و تعالی خدمات بهداشتی درمانی
  • کسب افتخارات و دریافت لوح از مقامات عالی وزارت بهداشت و درمان
  • تاسیس مراکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان
  • دارا بودن اثر مکتوب در فرهنگ سازی در حوزه پیشگیری و درمان در حوزه سلامت
  • کمک های شاخص جهت رفع نیازهای مراکز بهداشتی درمانی در حوزه سلامت خدمت در بیمارستان خیریه ای سوم شعبان

تاریخ اهداء نشان سلامت


در دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نماینده مجمع خیرین وزارت بهداشت و اعضای مجمع خیرین سلامت استان اصفهان با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور دکتر مرضیه وحید دستجردی که مورخ 1391/07/10 در تهران انجام گرفت، نشان حامی سلامت از طرف مجمع خیرین سلامت استان اصفهان همراه با لوح تقدیری به ایشان اهداء گردید.