یار محرومان

یار محرومانپیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت مرحوم سیدرضا نیری

مجموعه خیّرین سلامت از یادگارهای ارزنده مرحوم نیری است

در پی درگذشت آقای حاج سیدرضا نیری، حضرت آیت الله خامنه ای پیام تسلیتی صادر کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسـانی مقــام معظــم رهبری، متــن پیــام رهبــر معظــم انقلاب بدیــن شــرح اســت:  
بسمه تعالی 
درگذشــت مرحــوم ســلالة الســادات آقــای حــاج ســیدرضا نیّری رحمةالله علیــه را بــه خانــدان گرامــی و همــه دوســتان و همگامــان ایــن مــرد مبــارز قدیمــی و فعال اجتماعــی تســلیت عــرض می کنــم. ایشــان از دوران جوانــی در فعالیتهــای مبارزاتــی وارد و از آغــاز پیــروزی انقــلاب در تلاشــهای گســترده اجتماعــی و خدماتــی فعــال بودنــد. دامنــه ایــن فعالیت هــا بــه بیــرون از مرزهــای کشــور نیــز کشــیده می شــد.  

مجموعه خیریــن سلامت از یادگارهــای ارزنــده ایشــان اســت. رحمــت و مغفــرت الهــی بــر ایــن انســان مجاهــد و پرتلاش بــاد. 
سید علی خامنه ای


رئیس جمهور

مرحوم نیری در اقدامات خیرخواهانه و گره گشایی از مشکلات نیازمندان پیشگام بود

رییس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت مرحوم حاج سیدرضا نیری، یار دیرین امام و انقلاب و پیشکسوت عرصه احسان و نیکوکاری، برای ایشان رحمت الهی و علو درجات و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسالت کرد.
متن پیام حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
درگذشت مرحوم حاج سیدرضا نیری یار دیرین امام و انقلاب و پیشکسوت عرصه احسان و نیکوکاری، موجب تأثر و تألم خاطر شد. آن مرحوم با ایمان عمیق دینی و عشق به مردم و محرومان، در انجام اقدامات خیرخواهانه و گره گشایی از مشکلا نیازمندان پیشگام بود و در این زمینه کارنامه درخشانی بر جای گذاشت که راهنمای عمل ارزشمندی برای پویندگان این مسیر خداپسندانه است.
اینجانب مصیبت وارده را به خانواده محترم این چهره خدوم تسلیت می گویم و برای ایشان رحمت الهی و علو درجات و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسأت دارم
حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران

خیری که برای کمک به محرومان زمان و مکان نمی شناخت

باران مهر

عقربه های ساعت روی 20:11 شنبه شب (10 تیر) ایستاده اند که خبر درگذشت یکی از خیران نام آشنای کشورمان مخابره می شود. مردی که با صلابت و استوار در تمام دوران زندگی اش در هر کسوت و مقامی که بوده، همه هدف و اندیشه اش خدمت به محرومان و نیازمندان بوده است و در این راه نیز همواره پیشگام بوده است.
این مرد خستگی ناپذیر را آخرین بار در ضیافت افطاری که با حضور جمعی از خیرین سـلامت و نمایندگان مجلس و دست اندرکاران حوزه سامت برگزار شده بود، دیدم. امید در چشمانش موج می زد و از فرصت دورهمی صمیمی ضیافت افطار که 29 خرداد ماه سال جاری برگزار شده بود، استفاده می کرد تا نمایندگان مجلس را برای همراهی بیشتر با خیرین سلامت و در راستای بهبود سلامت محرومان و نیازمندان جامعه مجاب کند.
چه در زمانی که سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) بود و چه به عنوان دبیرکل مجمع خیرین سلامت، همواره تلاش کرد تا مشکلی از محرومان و نیازمندان جامعه حل کند، حال مشکل در زمینه معیشتی بود یا در بخش سلامت و بهداشت.
امروز جامعه خیرین و نیکوکاران کشور، یکی از شخصیت های محبوب و خدمتگزار خود را از دست داده است، سید رضا نیری نامی آشنا در تاریخ مبارزات انقلابی و فعالیت های خیرخواهانه که برای بهبود معیشت و سلامت محرومان و نیازمندان جامعه همواره پیشگام بود.
سید رضا نیری، نامی آشنا در تاریخ مبارزات انقلابی است که قیام پانزده خبرداد ورامین با نام وی پیوند خورده است. سیدرضا نیری که در سال 1314 در خانواده ای مذهبی از خاندان سادات منطقه مرانک چشم گشوده است، در نوجوانی به همراه خانواده در پیشوا ورامین سکنی می گزیند.
مهاجرت به تهران و ساکن شدن در یکی از محلات مذهبی اطراف بازار تهران، زمینه ای فراهم می کند تا با مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد حسین زاهد امام جماعت مسجد محل آشنا شود و زندگی اجتماعی و سیاسی وی وارد فصل جدیدی شود.
سیدرضا از نمازگزاران فعال مسجد محل در محضر عالم ربانی آیت الله محمدحسین زاهد به شاگردی و کسب علم می پردازد به گونه ای که آموزه های مکتب عالم ربانی نقش بسزایی در تکوین شخصیت سیدرضا ایفا می کند.
پس از رحلت آیت الله زاهد، با راهنمایی حضرت آیت الله العظمی بروجردی (ره)، آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حق شناس راه ایشان را ادامه می دهد. در این میان درایت، ایمان و حضور فعالانه سیدرضا نیری در فعالیت های دینی، وی را از افراد مورد وثوق و اعتماد آیت الله حق شناس تبدیل می کند به طوریکه این عالم بزرگوار را در سفر به قم و حضور در محضر مراجع عظام تقلید حضرت آیت الله بروجردی و حضرت امام خمینی (ره) همراهی می کند.
دوران جوانی سیدرضا نیری با رویدادها و حوادث بسیار مهمی از تاریخ مبارزات ملت مسلمان و انقلابی ایران مصادف می شود که از آن جمله می توان به تداوم مبارزات فداییان اسلام، آغاز نهضت عظیم حضرت امام خمینی (ره) و تشکیل گروه مبارزه موتلفه اسلامی (با هدایت روحانیت مبارز به ویژه شهیدان مطهری و بهشتی) اشاره کرد.
تشکیل موسسه فرهنگی و رفاهی با همراهی شهید مظلوم آیت الله دکتر شهید بهشتي، شهید باهنر، حضرت آیت الله خامنه اي و مرحوم آیت الله هاشمي رفسنجاني و شهید رجایي و مرحوم حاج حبیب الله شفیق و برخي از خیرین بازار برای حمایت از خانواده های شهدای قیام 15 خرداد و زندانیان انقابی، حمایت مادي از اعتصابیون صنعت نفت و سایر اعتصابیون به همراهي جمعي از مبارزین و خیرین، مشارکت فعال در ترویج، تکثیر و و پخش پیامها و اعامیه هاي حضرت امام، شرکت فعال در وقایع 17 شهریور سال 1357، عضویت در کمیته استقبال از امام خمینی (ره) و مسئول پشتیبانی از جمله فعالیت های سیدرضا نیری در قبل از پیروزی انقاب اسـلامی است.
پس از پیروزی انقاب اسلامی، سیدرضا نیری به همراه جمعی از یاران دیرین امام نظیر حبیب الله عسگراولادی و ابوالفضل حیدری، پس از صدور فرمان حضرت امام خمینی (ره)، کمیته امداد امام خمینی را در اسفند ماه 1357 تاسیس می کند. خدمات ارزنده وی به محرومان و افراد کم بضاعت جامعه، در مدت طولانی مدیریت بر کمیته امداد امام (ره) از وی چهره آشنایی در خدمت به محرومان به تصویر کشید.
اقدامات خیرخواهانه سیدرضا نیری با تشکیل مجمع خیرین سلامت کشور در مرداد ماه سال 86 گسترده تر می شود و عرصه خدمت رسانی خود را به حوزه سامت و کمک به بیماران نیازمند جامعه توسعه می دهد.
مجمع خیرین سلامت برای شناسایی و ساماندهی خیرین سلامت کشور و برنامه ریزی برای بهره گیری صحیح از کمک ها، مشارکت های مردمی و هدایت کمک ها به اولویت های ملی در حوزه سلامت تشکیل شد.
سیدرضا نیری در سمت دبیرکلی مجمع خیرین سلامت تلاش می کند تا اقدامات ارزنده ای در قالب مجمع خیریه سلامت ارائه کند و در این راستا اقدامات متعددی انجام می دهد که از آن جمله می توان به احداث، تکمیل، ترمیم و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی کشور، همیاری در اداره و توسعه برنامه های مراکز آموزشی، درمانی ، تحقیقاتی و پژوهش، ایجاد هماهنگی و وحدت رویه و حمایت معنوی و قانونی از فعالیت های مؤسسات خیریه در بخش سلامت کشور شناسایی نیازهای مناطق محروم کشور در زمینه نیازهای بهداشتی و درمانی، شناسایی سازمان ها، مؤسسات، ارگان ها و هسته های علاقه مند به امور عام المنفعه، شناسایی و برقراری ارتباط نظام مند با پزشکان نیکوکار، مؤسسات و خیریه های بهداشتی، درمانی و دارویی، شناسایی خیرین داخل و خارج از کشور اشاره کرد.
سیدرضا نیری که به واسطه اقدامات خیرخواهانه اش به «پدر محرومان کشور» شهرت یافته است، لحظه ای از خدمت به محرومان بازننشست و برای بهبود معیشت و سلامت نیازمندان و محرومان جامعه تلاش کرد. سرانجام پس از یک دوره زندگی باعزت و توام با نیکی، شنبه شب(10 تیر) در سن 82 سالگی دار فانی را وداع گفت.
یادش گرامی و روحش شاد

منبع: خبرگزاری شبستانپیام های تسلیت به مناسبت درگذشت حاج سیدرضا نیری:

بدین رواق زبر جد نوشته اند به زر               که جز نکویی اصل کرم نخواهد ماند

در پی در گذشت خیر بزرگ مرحوم حاج سید رضا نیری، پیام های تسلیت مختلفی از سوی شخصیت ها و نهادها، دانشگاه ها، مراکز علمی و آموزشی، مجامع خیریه سامت در استان های کشور صادر شد که در ادامه بخشی از این پیام ها آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی:
مرحوم نیری از پیشکسوتان امور خیریه و رسیدگی به محرومان بود

رییس مجلس شورای اسامی در پیامی درگذشت سید رضا نیری، سرپرست اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره) را تسلیت گفت.
دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسامی در پیامی درگذشت سید رضا نیری، سرپرست اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره) را تسلیت گفـت.
متن پیام به شرح زیر است:
انالله و اناالیه راجعون درگذشت یار دیرین انقاب مرحوم حاج سید رضا نیری، سرپرست اسبق کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) موجب تأسف و تأثر گردید.
آن مرحوم از چهره های با سابقه و خوشنام و از پیشکسوتان امور خیریه و رسیدگی به محرومان و موسسات نیکوکار بودند و در تمام طول عمر خویش اقدامات خداپسندانه فراوانی در عرصه خدمت رسانی به مستضعفین و افراد بی بضاعت انجام داده اند که به یادگار خواهد ماند.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به دوستان و خانواده محترم ایشان، برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر جزیل از خداوند متعال مسئلت می کنم.
علی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی

معاون اول رئیس جمهوری
مرحوم نیری سابقه طولانی در راه خدمت به انقلاب اسلامی داشت

معــاون اول رییــس جمهــوری در پیامــی درگذشــت حــاج ســید رضــا نیــری یــار دیریــن امــام (ره) و مقــام معظــم رهبــری را تســلیت گفــت.
متــن کامــل پیــام اســحاق جهانگیــری بــه شــرح ذیــل اســت:
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
درگذشــت مرحــوم حــاج ســید رضــا نیری یار دیریــن امــام (ره) و مقــام معظــم رهبــری و مبــارز خســتگی ناپذیــر کــه ســابقه ای طولانــی در راه خدمــت بــه انقــاب اســامی داشــت و خدمــات ارزشــمندی بــه محرومــان و نیازمنــدان جامعــه کــرد، موجــب تأثــر و تألــم گردیــد.
مصیبــت فقــدان ایــن انســان نیکــوکار و وارســته را بــه خانــواده و ســایر بســتگان محتــرم ایشــان تســلیت می گویــم و بــرای آن فقیــد ســعید غفــران و علــو درجــات الهــی و بــرای بازمانــدگان معــزا صبــر و اجــر مســألت دارم.
اسحاق جهانگیری
معاون اول رییس جمهوری

استاندار اصفهان:
خدمت رسانی مرحوم نیری بــه محرومان در اذهان بــه نیکی باقی خواهد ماند

خدمت رسانی حاج سیدرضا نیری به محرومان و مستضعفان در اذهان به نیکی باقی خواهد ماند استاندار اصفهان با ارسال پیامی درگذشت حاج سید رضا نیری، رئیس اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره) را تسلیت گفت. متن پیام رسول زرگرپور بدین شرح می باشد:
اندوه ناشی از فقدان بزرگانی که شکوه شخصیت آنان طی سال های متمادی سایه گستر جامعه ما بوده و عمر با برکت خویش را در جهت خدمت بی منت، متواضعانه و خاضعانه به مردم شریف و بزرگوار و به ویژه محرومان و نیازمندان صرف نموده است، بسی سنگین و طاقت فرساست و چنین ضایعه ای برای مردمی که در سیمای پاکان و نیکوکاران، تفسیر نشانه های روشنی و راستی را به تماشا نشسته اند بسی گران تر و غمبار تر است.
خبر درگذشت شخصیت وارسته، نیکوکار، متعهد، انقابی، مومن و مبارزی نستوه حاج سید رضا نیری، یار دیرین امام و رهبری موجب تاسف و تاثر عمیق گردید، بی شک خدمت رسانی ایشان در طول سال های متمادیبه محرومان و مستضعفان برای همیشه در اذهان به نیکی باقی خواهد ماند و توشه گرانقدری برای این بزرگوارخواهد بود.
اینجانب این ضایعه را به خاندان معزز و به ویژه جامعه خیرین و نیکوکاران و عموم بازماندگان تسلیت عرض نموده و رحمت واسعه و علو درجات را برای آن عزیز و شکیبایی و عزت بازماندگان ارجمند را از ذات اقدس الهی آرزومندم.
رسول زرگرپور
استاندار اصفهان

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره):
خدمــات صادقانــه و عاشــقانه بــه محرومیــن و نیازمنــدان ره توشــه آخــرت او خواهــد بــود

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) درگذشت ســید رضا نیری را تسلیت گفت.
به گزارش ایسنا، در پیام سید پرویز فتاح آمده است:
«انالله اناالیه راجعون
خبر درگذشت جناب آقای حاج سیدرضا نیری علیه الرحمه موجب تاسف وتاثر قلبی شد.
فقدان این شخصیت مومن وانقلابی، یار وفادار امام بزرگوار و رهبری معظم انقلاب و انسان متواضع و بااخلاق بدون شک همه دوستداران، متدینین، امدادگران ومددجویان عزیز درسراسر کشور را داغدار و عزادار ساخت.
خدمات صادقانه و عاشقانه به محرومین و نیازمندان در طول عمر پربرکت ایشان بی تردید پیام ره توشه بسیار ارزشمندی برای آخرت آن بزرگوار خواهد بود.
اینجانب به نمایندگی از طرف اعضا محترم هیات امنا و تمامی مدیران و امدادگران کمیته امداد امام خمینی (ره) این ضایعه دردناک را به خانواده آن مرحوم و علاقه مندان ایشان تسلیت عرض کرده و از درگاه ایزد منان و قادر متعال برای آن عزیز سفر کرده علو درجات وبرای بازماندگان صبر جمیل مسئلت می کنم.
سید پرویز فتاح
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)

وزیــر بهداشــت، درمــان و آمــوزش پزشکی:
خاطــرات بی شــمار مــرام، مردانگــی و خدمــات او در تاریــخ ایــن مــرز و بــوم جــاودان خواهــد مانــد

دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی ضایعه درگذشت سید رضا نیری دبیرکل مجمع خیرین سلامت را به ملت بزرگ ایران، خاندان ارجمند نیری، جامعه خیرین کشور و تمامی بازماندگان ایشان تسلیت گفت. در متن پیام تسلیت دکتر قاضی زاده هاشمی آمده است: امروز بزرگ مردی از ساله رسول الله (ص) و یکی از نیکان روزگار، دعوت حق را لبیک گفت و روح بلندش از کالبد زمینی به سوی اعلی علیین پرگشود.
سیدرضا نیری یار دیرین انقاب اسامی، مبارز خوشنام سال های دور و نام آشنای محرومان و مستضعفان به دیار باقی شتافت؛ اما خاطرات بی شماری از مرام، مردانگی و خدمات بی دریغش که به روزگار بسیاری از مردم این دیار رنگ زیبای زندگی زد، در یاد نسل ها و تاریخ این مرز و بوم جاودان خواهد ماند.
خدای را سپاس که فرصتی عنایت کرد تا چند سالی از آموخته ها، تجربه و عشق او به هموطنان، در عرصه سلامت بهره بگیریم و افسوس که از این پس، جای او در میان یاران و دوستان خالی خواهد بود.
ضایعه درگذشت دبیرکل مجمع خیرین سلامت را به ملت بزرگ ایران، خاندان ارجمند نیری، جامعه خیرین کشور و تمامی بازماندگان تسلیت عرض می کنم و از پروردگار قادر متعال، علو درجات آن مرحوم را که به یقین در جوار رحمت معبودش مأوا گزیده، خواهانم.

مشاور عالی رهبر انقلاب:
با اخلاص تمام کمر به خدمت محرومان بست

مشاورعالی مقام معظم رهبری با صدور پیامی در گذشت حاج سیدرضا نیری را تسلیت گفت. متن پیام دکتر غلامعلی حدادعادل به شرح زیر است:
إنا لله و إنا إلیه راجعون
درگذشت مرحوم حاج سیدرضا نیری موجب تأسف و تأثر همة آشنایان و دوستداران ایشان گردید.
آن شادروان در همة سال های پس از پیروزی انقلاب با اخاص تمام کمر به خدمت محرومان بست و در کمیتة امداد امام و نیز دیگر مؤسسات خیریه با کارنامه ای درخشان از نیکوکاری به دیدار معبود خویش شتافت.
اینجانب با عرض تسلیت به مصیبت دیدگان و بازماندگان ایشان، برای آن مرد خدوم از درگاه خداوند متعال رحمت و غفران مسئلت می کنم
غلامعلی حدادعادل

رئیس جمعیت هلال احمر:
زنده یــاد نیــری از داوطلبــان خوشــنام جمعیــت هــلال احمــر بودنــد

رئیس جمعیت هلال احمر در پیامی درگذشت حاج سیدرضا نیری؛ دبیرکل مجمع خیرین سـلامت را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت دکتر سید امیر محسن ضیائی؛ رئیس جمعیت هال احمر بدین شرح است
درگذشت حاج سیدرضا نیری؛ دبیرکل مجمع خیرین سلامت، آن انسان وارسته و مبارز نستوه در راه خدمت به انقاب اسامی و محرومان جامعه، موجب تألم خاطر و اندوه فراوان اینجانب و خانواده بزرگ جمعیت هال احمر شد. زنده یاد نیری در حیات پر برکت خویش از داوطلبان قدیمی و خوشنام جمعیت هال احمر بودند که آثار همکاری و خدمات ماندگار و بشردوستانه ایشان در برنامه های سامت محور سازمان داوطلبان جمعیت هال احمر به نیکی در اذهان باقی مانده است.
اینجانب؛ درگذشت آن عزیز نیکوکار و سید محترم را به خاندان ارجمند نیری و جامعه خیرین کشور تسلیت گفته و شادی روح آن مرحوم را از پروردگار مهربان مسالت دارم.

نماینده ولی فقیه در هلال احمر:
مرحوم نیری از چهره های درخشان عرصه خدمت بــه محرومان بود

در پی درگذشت سرپرست اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره)، حجت الاسام والمسلمین معزی با صدور پیامی این ضایعه را تسلیت گفت.
متن پیام نماینده ولی فقیه در جمعیت هال احمر به این شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
خبر در گذشت مرحوم حاج سید رضا نیری، یار امام و رهبری، سرپرست اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره) و رئیس مجمع خیرین سامت کشور که از چهره های درخشان عرصه خدمت به محرومان بوده، موجب تاثر و تالم عمیق گردید.
اینجانب فقدان آن مرحوم را به عاقه مندان، لو ُخانواده و بازماندگان تسلیت عرض نموده، ع درجات را از درگاه ایزد منان مسئلت می نمایم.»

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی:
تلاش های خستگی ناپذیر مرحوم نیری توشه گرانقدری برای آن مرحوم خواهد بود

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پیامی در گذشت سید رضا نیری را تسلیت گفت.
متن این پیام به شرح زیر است: در گذشت برادر بزرگوار و عزیز، حضرت آقای سید رضا نیری رحمت الله علیه موجب تاسف و تاثر شد.
آن مرحوم از یاران صادق امام عظیم الشانمان در روزهای مبارزه بود. تلاش های خستگی ناپذیر ایشان در راه اندازی کمیته امداد امام و خدمت رسانی پاکبازانه ایشان به محرومین و مستضعفین، بی شک توشه گرانقدری برای آن مرحوم خواهد بود. اینجانب ضمن عرض تسلیت در گذشت این عزیز سفر کرده به خانواده ایشان و همه یارانشان، از خدای متعال برای آن فقید سعید حشر با اولیا صالحین را مسئلت دارم.

وزیر امور خارجه:
مرحوم نیری عمری را در راه خدمت به انقــلاب، محرومــان و فرهنــگ کشــور ســپری کــرد

دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در پیامی درگذشت مرحوم حاج سید رضا نیری را تسلیت گفت. در متن پیام تسلیت وزیر امور خارجه آمده است: درگذشت مرحوم حاج سید رضا نیری انسانی وارسته، نیکوکار و مبارزی نستوه که عمری را در راه خدمت به انقاب اسامی، محرومان جامعه و فرهنگ کشور و دورانی را نیز در کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) سپری کرد، موجب تاثر و تالم شد.
اینجانب این ضایعه را به خانواده، بستگان، دوستان و یاران آن مرحوم تسلیت گفته و از خداوند منان شادی روح و علو درجات برای ایشان مسئلت می کنم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور:
مرحــوم نیــری از پیشکســوتان خوشــنام امــور خیریــه و عــام المنفعــه در کشــور بــود

معاون پارلمانی رئیس جمهوری با انتشار پیامی درگذشت حاج سیدرضا نیری از مبارزان با سابقه نهضت اسامی و از پیشکسوتان خوشنام امور خیریه و عام المنفعه کشور را تسلیت گفت. در متن پیام تسلیت حسینعلی امیری آمده است: خبر درگذشت حاج سید رضا نیری سرپرست اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره) و از مبارزان باسابقه نهضت اسامی موجب تاثر و تالم عمیق شد.
جناب آقای نیری علاوه بر فعالیت های سیاسی و مبارزاتی در دوران پیش از انقلاب، یکی از پیشکسوتان خوشنام امور خیریه و عام المنفعه در کشور بود که سال های طولانی از عمر پربرکت خود را وقف خدمت به محرومان و نیازمندان کرد.
اینجانب ضایعه درگذشت این یار دیرین انقلاب و حامی محرومان را به بیت شریف نیری، دوستان و وابستگان محترم و جامعه خیرین و نیکوکاران ایران اسامی تسلیت می گویم و از خداوند عز و جل برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر جمیل مسالت می کنم.

محمدرضا عارف:
مرحوم نیری در سنگرهای مختلف به مردم و نظام خدمات شایانی کردند

محمدرضا عارف با صدور پیامی درگذشت سیدرضا نیری رئیس پیشین کمیته امداد امام خمینی و دبیرکل مجمع خیرین سامت کشور را تسلیت گفت.
متن پیام به شرح زیر است:
انالله و اناالیه راجعون
درگذشت شادروان مرحوم آقای حاج سید رضا نیری باعث تألم خاطر شد.
شخصیت فرهیخته ای که از پیشگامان انقاب اسامی بودند و نقش موثری در رسیدگی به نیازمندان با تاسیس کمیته امداد داشتند. مرحوم نیری که از همراهان صدیق امام خمینی (ره) بودند پس از انقاب اسامی در سنگرهای مختلف به مردم و نظام خدمات شایانی کردند.
اینجانب مصیبت فقدان این مبارز نام آشنای نهضت انقاب اسامی را به خانواده محترم نیری، دوستان سال های مبارزه و سایر وابستگان محترم تسلیت می گویم و از خداوند متعال صبر و شکیبایی برای بازماندگان معزز و علو درجات الهی را برای آن مرحوم مغفور خواستارم.
محمدرضا عارف

مدیرعامل ستاد دیه:
مرحوم نیری به پشتوانه یک عمر خدمتگزاری به «پدر محرومان» کشور شهرت یافت

سید اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه در پیامی درگذشت حاج سید رضا نیری، یار دیرین امام و انقاب و رهبری و از اعضای فعال هیات امنا و هیات مدیره ستاددیه کشور را تسلیت گفت.
متن پیام تسلیت سید اسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور در پی فوت رئیس اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره) و از مبارزان و اعضای با سابقه حزب موتلفه اسامی به شرح ذیل است:
انا الیه و انا الیه راجعون
به نمایندگی از اعضای هیات امناء، هیات مدیره و کارکنان ستاد دیه کشور غم فراق مرحوم حاج سید رضا نیری، از جمله مجاهدان صادق و یاران صدیق امام و یاوران ثابت قدم رهبری را به خانواده داغدار، مجموعه نهادهای فعال حمایتی در کشور و جمع همرزمان و همکاران خدوم آن فقید سعید، تسلیت عرض نموده و حمایت های خالصانه آن مرحوم که به پشتوانه یک عمر خدمتگزاری به «پدر محرومان» کشور شهرت یافت را در قبال مددجویان آبرومند ستاددیه ارج می نهیم.
رجاء واثق دارد، سال ها تاش خالصانه و ارائه خدمات بی شائبه از جانب آن انقلابی نستوه، در راستای خدمت رسانی به مردم شریف ایران اسلامی و دغدغه شخصی این عضو فقید هیات امناء و هیات مدیره ستاد دیه کشور در راستای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد، همچنین گره گشایی از کار مستمندان جامعه طی سه دهه فعالیت ماندگار در کمیته امداد امام خمینی (ره) و صد البته اقدامات فراموش نشدنی آن مرد الهی در حوزه بهداشت و سامت بیماران نیازمند، چون باقیات الصالحاتی ارزشمند برای آن عزیز سفر کرده خواهد بود. «ان شاء الله»
سید اسدالله جولائی

رئیس و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین:
مرحوم نیری خدمتگذاری به محرومان را بر نام آوری در کسوت های سیاسی ترجیح داد

زهرا مصطفوی رئیس و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین با صدور پیامی درگذشت حاج سید رضا نیری عضو هیات امناء جمعیت دفاع از ملت فلسطین را تسلیت گفت.
متن این پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
یاری از یاران امام و رهبری به سوی جایگاه ابدی پر کشید. بی شک نام سید رضا نیری در نهضت و انقلاب اسلامی ایران به عنوان مجاهد مخلص فی سبیل الله ثبت شده است و تا همیشه فراموش نخواهد شد. کسی که در آغاز نهضت امام خمینی (ره) به آن پیوست و خدمتی صادقانه و مخلصانه را به این نهضت بزرگ و مردم محروم؛ در زندگی پر برکت خود ثبت کرد. پس از پیروزی انقاب اسامی نیز با تشکیل و سرپرستی کمیته امداد امام خمینی (ره) خدمتگذاری به محرومان را بر نام آوری در کسوت های سیاسی ترجیح داد و به حق نامی بزرگ از خویش در کسوت خادمیت به محرومان ایران و جهان اسام ثبت کرد. مرحوم سید رضا نیری فردی ثابت قدم در باور ها و ارزش ها بود و تا پایان عمر پر برکتش ذره ای از این صراط مستقیم خارج نشد. بی تردید خانواده بزرگ کمیته امداد یعنی محرومان ایران جهان اسام خصوصا ملت مظلوم فلسطین؛ داغدار درگذشت بزرگ حامی خود هستند که به نوعی امید به ادامه راه را در آنان زنده نگهداشت. اینجانب در گذشت این مجاهد خستگی ناپذیر و عاشق خدمت به نیازمندان و یکی از اعضای فعال هیات امناء جمعیت دفاع از ملت فلسطین را به رهبر معظم انقاب اسامی، خانواده بزرگوار و داغدارش وملت بزرگ ایران تسلیت عرض می کنم و برای روح بزرگ و عاشق خدمتش آرامش ابدی در رضوان الهی را مسئلت دارم.
زهرا مصطفوی
رئیس و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام:
خدمات بی نظیر مرحوم نیری و تلاش در امور خیریه و عام المنفعه یادگار ماندگاری است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، طی پیامی درگذشت مرحوم حاج سید رضا نیری که عمر خود را در جهت خدمت بی منت، متواضعانه و خاضعانه به مردم صرف نمود تسلیت گفت.
متن پیام به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
خبر درگذشت شخصیت وارسته، نیکوکار، متعهد، انقلابی و مومن حاج سید رضا نیری، یار دیرین امام و رهبری و از مبارزان نهضت بزرگ اسلامی که عمر با برکت خویش را در جهت خدمت بی منت، متواضعانه و خاضعانه به مردم شریف و بزرگوار و به ویژه محرومان و نیازمندان صرف نموده است موجب تاسف و تاثر عمیق گردید.
خدمات بی نظیر ایشان در کمیته امداد امام خمینی (ره) و بعد از آن دبیر کلی مجمع خیرین سامت و تلاش همواره در امور خیریه و عام المنفعه یادگار ماندگاری است که برای همیشه در اذهان به نیکی باقی خواهد ماند و توشه ارزشمندی برای آن مرحوم مغفور خواهد بود.
علی اکبر ولایتی
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام

نایب رییس مجلس:
مرحــوم نیــری، مجاهــد و خدمت گــذار صدیــق

نایب رئیس مجلس شورای اسامی درگذشت سیدرضا نیری را تسلیت گفت. علی مطهری پیش از ورود به دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: باخبر شدیم مجاهد و خدمت گذار صدیق سید رضا نیری از مبارزان باسابقه روز گذشته دار فانی را وداع گفتند. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: به خانواده ایشان، مردم ایران و رهبر معظم انقلاب درگذشت این مجاهد را تسلیت عرض می کنم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع):
مرحــوم نیــری خــود را وقــف رســیدگی بــه محرومــان و مســتضعفان نمــود

حجت الاسلام والمسلمین اختری در پیامی، درگذشت «مرحوم نیری» نیکوکار وارسته را تسلیت گفت.
در بخشی از این پیام آمده است: مرحوم نیری خود را وقف رسیدگی به محرومان و مستضعفان نمود و در یاری پیروان مظلوم اهل بیت (ع) در نقاط مختلف دنیا که از حوادث طبیعی یا حمات تروریستی آسیب می دیدند نیز با مجمع جهانی اهل بیت (ع) همکاری مخلصانه داشت.
متن کامل این پبام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
إنا لله و إنا الیه راجعون
خبر درگذشت مجاهد نستوه و نیکوکار وارسته، جناب آقای حاج «سید رضا نیری» موجب تأسف و تأثر گردید.
ایشان از چهره های خدوم و یاران صدیق امام راحل (ره) و رهبر معظم انقاب (مد ظله العالی) بود که همراه با دیگر اعضای هیأت های مؤتلفه، در جهت اعاء کلمه حق و پیروزی نهضت اسامی، تلاش فراوان کرد.
مرحوم نیری پس از پیروزی انقاب خود را وقف رسیدگی به محرومان و مستضعفان نمود و عاوه بر خدمات در کمیته امداد امام خمینی (ره)، در یاری پیروان مظلوم اهل بیت (ع) در نقاط مختلف دنیا که از حوادث طبیعی یا حمات تروریست های تکفیری آسیب دیدند نیز با مجمع جهانی اهل بیت (ع) همکاری مخلصانه داشت.
ایشان همچنین با راه اندازی «مؤسسه عترت فاطمی» به سرپرستی کودکان یتیم سادات همت گماشت.
بی تردید این تلاشهای صادقانه، توشه مناسبی برای آن عزیز در این سفر ابدی خواهد بود؛ که فرمودند:«خیرکم عند الله انفعکم للناس». اینجانب این ضایعه را به خانواده گرامی، فرزندان، بستگان و همسنگران آن مرحوم تسلیت گفته، از خداوند منان برای آن فقید رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:
کارنامه درخشان آن انسان مخلص در خدمت به محرومین از حسنات ماندگار اوست

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی درگذشت حاج سید رضا نیری، پیام تسلیتی صادر کرد. متن پیام به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
انقلابی پیشکسوت و مجاهد وارسته، یار صدیق امام (ره) و مقام معظم رهبری، آقای حاج سید رضا نیری پس از عمری تلاش صادقانه در خدمت به اسلام، به زیارت حضرت حق، نائل شد.
کارنامه درخشان آن انسان مخلص در خدمت به محرومین و نقش موثر آنچهرۀ خدوم در تاسیس کمیته امداد حضرت امام (ره) و بنیانگذاری مجمع خیرین سامت، از حسنات ماندگار اوست که بی تردید در محضر حضرت باریتعالی، از پاداشی بزرگ برخوردار است.
اینجانب فقدان این مرد بزرگ و یاور محرومان را به محضر مقام معظم رهبری و به عموم دوستان و ارادتمندان و بازماندگان ایشان و نیز به جامعه خیرین کشور و علی الخصوص به خانواده مکرم ایشان تسلیت عرض نموده، از درگاه حضرت حق، برای آن مرحوم، رحمت واسعه و برای عموم مصیبت دیدگان، صبر و اجر و دوام توفیق، طلب می کنم.
محسن رضایی
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

حزب مؤتلفه:
مرحــوم نیــری عمــر بابرکــت خــود را درخدمــت بــه انقــلاب و محرومــان صــرف کــرد

حزب مؤتلفه اسلامی با صدور پیامی درگذشت «حاج سیدرضا نیری» از اعضای باسابقه حزب مؤتلفه اسامی را تسلیت گفت.
متن این پیام به شرح زیر است:
«انا لله و انا الیه راجعون
درگذشت یار دیرین حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری مد ظله العالی و یاور محرومان و مستضعفان آقای «حاج سیدرضا نیری» که از انقابیون اول نهضت اسامی و عضو ستاد استقبال از امام راحل و از همرزمان و همراهان مرحوم حاج حبیب الله عسگراولادی و حاج ابوالفضل حاجی حیدری بود و عمر بابرکت خود را درخدمت به انقاب و محرومان صرف کرد، به مقام معظم رهبری و انقابیون نهضت اسامی به ویژه به امدادگران کمیته امداد امام خمینی (ره) و خیرین و نیکوکاران کشور و همسر و فرزندان و وابستگان آن مددکار واقعی تسلیت گفته و علو درجات را برای آن مرحوم درکنار ابوالایتام امیرمؤمنان (ع)، از خداوند خواستاریم»
حزب مؤتلفه اسامی

به حسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسد

محضر شریف و مبارک عمدة الاعلام نیکوکار ارجمند جناب آقای حاج سیدرضا نیری
دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور
بسم اللّه الرحمن الرحیم
مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثي‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا يَعْمَلُونَ (نحل/97)
به حسن وخلق و وفاکس به یارمانرسد تورا دراین سخن انکار کار مانرسد
هزارنقش بر آید زکلک صنع ویکی به دلپذیری نقش نگار ما نرسد
"فضل و فضیلت" ازوجوه امتیازات خاصّه مردان الهی است که در پرتو"اخلاص"تجلی می کند و رحمانیت را به نمایش می گذارد.
برهان قاطع نظام تکوین، تعبدوبندگی است و هر آن کس چنین درجه و مرتبتی را تجربه کرد، فلسفه" حیات محمود"را در قیاسات منطق لطف دریافته است.
رهیافت های معرفتی، رهین رشحات معنوی است و آئینه دل، مظهر و مظهرجمال و جلالی است که هستی در قلمرو حکمت الهی بدان متصف شده و آراستگی می یابد.
نیکوکاران و فعالان عرصه خدمت به جامعه درس انفاق، گذشت و در خدمت مردم بودن را از قران و آموزه های اهل بیت عصمت و طهارت گرفته اند. سالها خدمت به جامعه نمودن جلب نظر ولی خدا، امام زمان را دریافت نمودن، در مدیریت کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) خوش درخشیدن و سکان داری مجمع خیرین سلامت کشور را دارا بودن اینها همه در کارنامه درخشان عمدة الاعلام، نیکوکار ارجمند، حاج سید رضا نیری می باشد.
شخصیت ممتاز این خادم مردم و مشی اخلاقی¬اش در حوزه خدمات اجتماعی سرلوحه همه عاشقان و شیفتگان در انجمن های خیریه حوزه سلامت خواهد بود.
بی تردید نگاه حقیقت بین حضرتعالی به حیات که جلوه اش رسیدگی به امور محرومان جامعه و در جهت گسترش خدمات بهداشتی درمانی در سراسر ایران اسلامی بوده است نام و یاد ارزشمند شما را برای همیشه بر لوح زرین تاریخ پرافتخار خادمان این کشور درخشنده نگاه خواهد داشت.
ثمرات پربرکت خیراندیشی آن استوانه پاک نهاد همچنان بسان ستارگانی در آسمان نیکوکاری خواهد درخشید و برای استمرار این بارقه و هدیه الهی عمری بابرکت و بهروزی و سلامتی مستدام را در ظل عنایات خداوند متعال و توجهات خاصه قطب عالم امکان مولای انس و جان مهر سپهر سروری حضرت حجت ابن الحسن العسکری برای ایشان مسئلت داریم.

سخنان حاج سیدرضا نیری پس از تقدیر در مجمع خیرین سلامت اصفهان:

قطعاً عنایت حضرت باریتعالی در این جلسه بوده و هست

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا ابالقاسم محمد
اللهم صل علی محمد و آل محمد
ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و همچنین ولادت حضرت زینب «سلام الله علیها»، از خداوند می خواهم انشاء الله ما و نسل های بعد از ما را قدردان این انقلاب که برای ما خیلی گران و سنگین تمام شده است، قرار دهد.
بحمدلله خدمتگزاران خوبی در کشور خدمت می کنند که امیدوارم خدواند به همه عزیزان خیر و برکت بدهد و بر ما فرض است که در خدمت این بزرگواران باشیم و تاش کنیم که انشاءالله اگر نقایصی وجود دارد، مشکات یا کمبودهایی هست در خدمتشان باشیم.
جا دارد از آقای رضازاده عزیز و دوستانشان، امام جمعه محترم، استاندار و رئیس محترم دانشگاه و همه عزیزان تشکر کنم که امشب روزی حساب نشده ای برای ما پیش بینی کردند که برای بنده واقعا غیرمنتظره بود. این برنامه بسیار جالب و زیبا بود و باعث شد امشب با همه احوالاتی که دارم انرژی مثبت بگیرم.
از همه شما عزیزان که بر ما منت گذاشتید و جلسه را نورانی کردید و تا پاسی از شب در این محفل باشکوه همراه ما بودید که انشاءالله جزء عمرتان حساب نمی شود- صمیمانه سپاسگزارم.
روایت است اگر عده ای برای رفع مشکات مردم دور هم بنشینند، نفر پنجم، ششم، دهم، بیستم آن جلسه، خداوند است و در این جلسه هم قطعا عنایت حضرت باری تعالی بوده و هست، انشاءالله خداوند از همه شما عزیزان قبول کند. والسلام علیکم و رحمه الله

نیم قرن خدمت

در پی درگذشت سیدرضا نیری از مبارزان انقلاب اسلامی کتاب خاطرات سیدرضا نیری با عنوان «نیم قرن خدمت» معرفی می شود. فصل از تولد، خانواده و ۱8این کتاب در تحصیلات سیدرضا نیری و فعالیت های مذهبی و سیاسی وی در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسامی، فعالیت های امدادی و مسائل مربوط به کمیته امداد از چگونگی تشکیل این کمیته تا فعالیت های ایشان در داخل و خارج تدوین شده است.در مقدمه کتاب «نیم قرن خدمت» درباره ارتباط سیدرضا نیری با گروه های مذهبی آمده است: آقای سیدرضا نیری که برای ادامه تحصیل از زادگاهش در روستای مرانک از توابع شهرستان دماوند به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرده بود، در مسجد امین الدوله از طریق ارتباط با افرادی چون شیخ حسین زاهد به تدریج بنیان های فکری و دینی اش قوام یافت.پس از رحلت پیش نماز مسجد امین الدوله، یعنی شیخ حسین زاهد، آیت الله بروجردی، مرجع وقت، یک روحانی دیگر به نام شیخ عبدالکریم حق شناس را که از شاگردان امام خمینی بود به آن مسجد اعزام کرد که سیدرضا نیری از طریق وی با حضرت امام آشنا شد.
این آشنایی زمینه ورود وی به مبارزات علیه رژیم پهلوی در سال های بعد را فراهم کرد. با ورود حضرت امام به مدرسه رفاه آقای نیری از خادمین ایشان بود و پس از پیروزی انقاب و تشکیل کمیته امداد به فرمان امام، فعالیت امدادی و خدماتی خود را به صورت رسمی و تشکیاتی شروع نمود و خدمات ارزنده و خداپسندانه ای را برای مردم محروم و مستضعف کشور ارائه داد.


مدیرعامل خیریه حضرت ابوالفضل(ع):

مرحوم نیری محبوب القلوب بود

احمد دردشتی نیز از دیگر خیران بنام و دلسوز استان اصفهان و مدیرعامل خیریه حضرت ابوالفضل(ع) است که نه فقط برای مردم این استان که برای بسیاری مردم دیگر نقاط کشور منشا برکات و خیرات بسیاری بوده است. گرچه خبر درگذشت مرحوم نیری حاج آقا دردشتی را بسیار متاثر کرده اما شنیدن صحبت های این خیر اصفهانی هم درباره سید رضا نیری بسیار شنیدنی است. او که معتقد است از کوزه همان برون تراود که در اوست، می گوید: اینکه مرحوم نیری در قلب مردم ماست، تنها عنایت خداوند است و به خاطر همان چیزی است که در وجود این شخصیت بزرگوار بود. این سید بزرگوار سال ها در کمیته امداد امام خمینی(ره) خدمت کرد و پایه گذاری این کمیته را برای خدمت به محرومان و نیازمندان سازماندهی کرد و این تنها یکی از خدمات و افتخارات ایشان است. وی با اشاره به اینکه مرحوم نیری حدود 10 سال هم از طرف رهبر معظم انقلاب اسامی دبیر مجمع خیرین سامت کشور بود، گفت: این مسوولیت که مرحوم خیری شبانه روز برای آن تاش کردند، مدال افتخاری برای اوست، ضمن اینکه ایشان در همه استان های کشور هم نهال این مجمع خیرخواهانه را کاشت و توانست با فعالیت های گسترده این مجمع، برای تسکین آلام و رفع نیازهای بسیاری از مردم به ویژه افرادی که در مضیقه بودند گام های موثری بردارد. از همه اینها گذشته ایشان یک سید آرام، متواضع و با شخصیت و پاک نیت و پاک سیرت بود که همه از ایشان به نام نیک یاد می کنند، من معتقدم خداوند این سید را دوست می داشت و مردم هم ایشان را دوست می داشتند. دردشتی در بخش پایانی سخنانش با برگزاری مراسم تجلیل از خیرین سامت استان اصفهان در سال گذشته با حضور مرحوم سید رضا نیری اشاره کرد و گفت: این سید بزرگوار برای شرکت در این مراسم به اصفهان آمد و با سخنرانی که نمود به مردم این انگیزه را داد و نشاط و امید را در دل مردم ایجاد کرد و این چیزی نبود جز الطاف الهی که ایشان را آنچنان محبوب القلوب کرده بود. ان شاء الله خدا مرحوم سید رضا نیری را مورد رحمت واسعه خویش قرار دهد.

مدیرعامل خیریه حضرت قمر بني هاشم نجف آباد :

مرحوم نیری برای کمک به محرومان آرام و قرار نداشت

علي سلیمان نژاد، مدیرعامل خیریه حضرت قمر بني هاشم نجف آباد هم یکی دیگر از خیران بزرگ استان اصفهان است که به گفته خودش حدود یک دهه شناخت کامل و توفیق همراهی با حاج سید رضا نیری را داشته است. او می گوید: مرحوم نیری انسان بسیار وارسته ای بود و در یک کلمه می توان گفت به معنای واقعی کلمه خدمت گزار بیماران، نیازمندان و ایتام بود و این خدمت رسانی در شهرها و روستاهای کشور و حتی برون از کشور برایش تفاوتی نداشت، به طوری که هرکجا محرومی می دید برای کمک به او آرام و قرار نداشت و لحظه ای از پا نمی نشست.
وی یکی از خدمات ایشان در موسسه خیریه عترت معصومین را یادآور شد و توضیح داد: ایشان موسس این خیریه بود که در استان های چهارمحال و بختیاری، یزد و اصفهان تاجایی که توان داشتند در این خیریه از دختران یتیم سیده حمایت می کرد و این امر قطعا جزو باقیات الصالحات ایشان خواهد بود. سلیمان نژاد به سه سفر مرحوم نیری به نجف آباد و بازدید از مجموعه خیریه حضرت قمر بنی هاشم اشاره کرد و گفت: یکی از روزهایی که ایشان به مجموعه توانبخشی شهید آیت الله صدوقی آمدند که بیش از 300 معلول جسمی حرکتی و ذهنی حرکتی را تحت پوشش دارد، با خوشرویی با این معلولین سلام و احوالپرسی کرده و با تواضع هرچه تمام با آنها شوخی و گفت و گو کرد و این موضوع نه فقط برای من، که برای همه بازدیدکنندگان جالب توجه بود. همچنین به خاطر دارم در یکی از روزهایی که ایشان به امور مشترکین خیریه حضرت قمر بنی هاشم آمده بود، یک نفر آمد و می خواست 2 هزار تومان کمک به مجموعه کند که حاج سیدرضا نیری از جا پا شد و ایشان را بوسید و گفت همین که آمده ای خیریه و می خواهی کمک کنی بسیار ارزشمند است، اینها درس هایی است که ما باید در زندگی خودمان سرمشق قرار دهیم و تاش کنیم مثل مرحوم نیری تمام هم و غممان کمک به محرومان و دستگیری از نیازمندان باشد تا ان شا الله مورد عنایات حضرت حق قرار گیریم. ان شا الله خداوند هم روح ایشان را با ائمه اطهار(ع) محشور فرماید.


مدیر عامل مجمع خیرین سلامت استان اصفهان:

مرحوم نیری اعتقاد داشت تا نفس دارد باید به مردم خدمت کند

گرچه خبر تلخ درگذشت ابوالایتام حاج سید رضا نیری، در این هفته تلخ و باور نکردنی بود و قلب بسیاری از ملت ایران به ویژه محرومان و نیازمندان و ایتام را به درد آورد، اما بدون شک نام و یاد او در ذهن مردم این دیار همواره باقی می ماند، و چه کسانی بهتر از همراهان و همگامان این سید بزرگوار می توانند یاد و نام او را زنده نگه دارند و چراغ پر فروغ فعالیت های خیرخواهانه او را روشن نگه دارد؟! به همین مناسبت گفت و گوی کوتاه اما خواندنی با حاج سید حسین رضازاده، از پیشگامان فعالیت های خیرخواهانه به ویژه در عرصه سامت و مدیر عامل مجمع خیرین سامت استان اصفهان داشتیم که ناگفته های بسیاری از همراهی با مردی بزرگ از تبار خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، در مسیر خدمت به مردم در گنجینه خاطرات خود دارد. مدیرعامل مجمع خیرین سامت استان اصفهان با تأکید براینکه سخن گفتن از شخصیت مرد بزرگی همچون حاج آقا نیری که عمری را در راه خدمت به مردم و به ویژه محرومان جامعه صرف کرد، آسان نیست، گفت: این سید بزرگوار قطعا مورد لطف و عنایت الهی بود که این چنین توانست تمام زندگی خود را وقف خدمت به مردم کند، او بزرگ مردی بود که راه و رسم زندگی را خوب شناخته بود، هدفگذاری خوبی برای حیات پربرکت خود داشت و به لطف الهی توانست در این مسیر خوش بدرخشد؛ مسیری که برکات آن خدمت به مردم، رفع مشکات جامعه و کاستن از آلام و دردهای ایشان بود.
سید رضا رضازاده ادامه داد: مرحوم نیری در کنار مرجعیت شیعه و علمای اعلام، عمری را صرف خدمت به مردم نمود و چه قبل از پیروزی انقاب اسامی و چه بعد از آن تنها با چشم داشت به عنایت و رضای الهی در مسیر پر فراز و نشیب خدمت به خلق خدا گام برداشت. وی با اشاره به توصیه همیشگی مرحوم نیری به مردم برای از دست ندادن فرصت ها، اظهارداشت: مرحوم نیری همواره می گفت عمر انسان زود تمام می شود، پس اگر خداوند نعمتی به شما داده سعی کنید از آن در جهت رفع مشکات، گره گشایی از کار مردم و تامین رفاه آنها به خصوص مردم بی بضاعت بهره ببرید. مدیرعامل مجمع خیرین سامت استان اصفهان ویژگی های شخصیتی مرحوم نیری را برشمرد و افزود: آنچه در میان همه ویژگی های ایشان برجسته بود؛ تعبد، خودساختگی، اخاق، تقوا، تواضع و به ویژه اخاص و نیت پاک بود که در وجود این شخصیت بزرگوار جاری و ساری بود و همین ویژگی ها او را محبوب القلوب کرده بود. وی به تقدیر از مرحوم نیری از سوی مجمع خیرین سامت استان اصفهان اشاره کرد و یادآور شد سال 88 مجمع خیرین سامت استان اصفهان به مرحوم نیری مدال حامی سامت اهدا نمود و در سال 96 نیز در مراسم تجلیل از خیرین سلامت استان اصفهان، لوح تقدیری با حضور امام جمعه اصفهان، استاندار اصفهان و اعضای مجمع خیرین سامت استان به ایشان اهدا شد.
رضازاده بیان داشت: در این مراسم وقتی از ایشان دعوت کردیم که به روی سن تشریف بیاورند تا لوح تقدیر و تندیس جشنواره را به این انسان بزرگوار و شریف تقدیم کنیم، مرحوم نیری گفتند شما من را غافل گیر کردید، امشب روزی ما در این مراسم بود و انتظار چنین مراسمی را نداشتم.
این اقدام و ارج نهادن به مقام شامخ یک خیر و خادم مردم آن هم در شهری که شهر خیریه هاست خیلی برای مرحوم نیری جالب بود و قدردانی خوبی از بانیان این مراسم کردند.
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان اصفهان یادآور شد: مرحوم نیری باوجود کهولت سن و بیماری سعی می کردند شخصا در مراسم افتتاح و یا کلنگ زنی پروژه های مجمع خیرین سلامت حضور پیدا کنند و چقدر این حضور دلگرم کننده و امیدبخش برای خیرین عرصه سلامت بود. مرحوم نیری اعتقاد داشت تا نفس دارد باید به مردم خدمت کند و در این راه لحظه ای از پا ننشیند، این دیدگاه ژرف اندیش و نگاه متعالی برای خدمت به مردم جامعه الگوی مناسبی برای همه دلسوزان و علاقمندان به هم نوعانشان است تا با بهره گیری از روش و منش و تفکر او لحظه ای برای کمک به نیازمندان آرام و قرار نداشته و نگذارند هم نوعانشان در محرومیت و محدودیت بسر برند. مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان اصفهان به سفرهای مرحوم نیری به استان اصفهان برای افتتاح و یا کلنگ زنی پروژه های خیرین سلامت اشاره و خاطرنشان کرد: ایشان در این سفرها همواره می گفتند اصفهانی ها از پیش قراولان کار خیر هستند و در عرصه سامت نیز سرآمد شهرهای ایران هستند، در چندین سفری که ایشان به اصفهان آمدند گفتند اصفهانی ها خوب درخشیده و خوب توانسته اند در زمینه رفع مشکات قدم بردارند، کمبودها را پر کنند و نیازهای مردم را در حوزه درمان برطرف کنند. مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان اصفهان بزرگترین درسی که از مرحوم نیری گرفته را از دست ندادن فرصت های خدمت به مردم عنوان کرد و افزود: از ایشان این درس بزرگ را گرفته ام که با تمام نعمت هایی که خدا عنایت فرموده، برای خدمت به مردم تاش کنم و عاوه بر آن کوشش کنم که دیگران را هم در مسیر خیر هدایت کرده و آن ها را هم سر سفره خیر بنشانم.
رضازاده از مرحوم نیری به عنوان الگویی بزرگ در عرصه فعالیت های خیرخواهانه نام برد و افزود: مرحوم نیری بزرگ مردی بود با سابقه طولانی فعالیت های خیرخواهانه، که بانی بسیاری از فعالیت های خیرخواهانه در کشور بود و همچنین بسیار باانگیزه بود، ایشان 180 مجمع خیرین سلامت در کشور تاسیس کرد که هرکدام منشا برکات و خیرات بسیاری در جامعه بوده است. وی ادامه داد: از وقتی که ایشان به بنده ماموریت بزرگ مجمع خیرین سلامت استان اصفهان را واگذار کرد از هیچ تاشی مضایقه نکردم تا بتوانم حق مطلب را به خوبی ادا کنم و معتقدم امروز هم اگر مرحوم سیدرضا نیری در بین ما نیست، ولی راه یک خادم مردم که فکر و عمر و آبروی او در جهت رفع مشکات مردم بود، ادامه داشته و نام او همواره زنده خواهد ماند. رضازاده به تشییع باشکوه مرحوم نیری اشاره و اظهارکرد: مراسم تشییع ایشان با حضور گسترده مردم برگزار شد و بسیاری از مردم ما از درگذشت این مردم بزرگ متأثر بودند و این نشان می دهد که:
هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق              ثبت است بر جریده عالم دوام ما
رضازاده در پایان خاطرنشان کرد: اگر همه ما تلاش کنیم مرحوم نیری را الگوی خود قرار داده و عمر و مال و وقت خود را صرف خدمت به هم نوعانمان به ویژه نیازمندان کنیم، دنیا و آخرت خود را آباد کرده و نام نیک و باقیات الصالحاتی از خود برجای می گذاریم که این بهترین و بزرگرین درس مرحوم سید رضا نیری برای تک تک ماست.
پیام مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان اصفهان به مناسبت درگذشت حاج سیدرضا نیری

تعبد، خودساختگی، اخلاق، تقوی و خلوص نیت از ویژگی های بارز مرحوم نیری بود

بسم الله الرحمن الرحیم
رِجَالٌ لَا تُلْهِيهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ ۙ يَخَافُونَ يَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِيهِ الْقُلُوبُ وَالْأَبْصَارُ
مردانی که نه تجارت و نه داد و ستدی، آنان را از یاد خدا و برپا داشتن نماز و دادن زکات، به خود مشغول نم ی دارد، و از روزی که دلها و دیده ها در آن زیرورو می شود می هراسند.

نور/37

ابرمرد خیر و نیکوکار ارجمند به ملکوت اعلی پیوست زنده یاد مرحوم حاج سیدرضانیری به میهمانی جاویدان حضرت رب ودود شتافت. عاش سعیداومات سعیدا
او که عمر بابرکت خود را در راه رسیدگی به امور محرومان و گسترش فرهنگ خیر مصروف نمود و کارنامه خود را مشحون از خدمات ارزشمند در دوران غیبت ولی خود امام زمان «عجل الله تعالی فرجه الشریف» قرار داد.
گام نهادن در مسیر خدمت به محرومان خصوصا تلاش در جهت فراهم نمودن بستر مناسب برای بیماران دردمند و نیازمند موهبتی بود الهی که نصیب این سید عالی مقام و بنده با اخلاص خداوند متعال گردید.
تعبد، عبودیت، خودساختگی، اخلاق، تقوی و خویشتن داری، خلوص نیت از صفات بارز این شخصیت عالی مقام و خادم جامعه اسلامی بود.
به یقین روح پاک وی، در جوار رحمت واسعه الهی و اجداد طاهرینش متنعم وبهره مند از فیوضات رحمانی خواهد بود.
اینجانب این ضایعه اسفناک و جبران ناپذیر را به جامعه خیرین و آحاد مردم ولایتمدار ایران اسلامی و همچنین خیرین و محرومانی که پدری مهربان و یاوری دلسوز را از دست داده اند تسلیت می گویم و برای بازماندگان، دوستان و نزدیکانش در این مصیبت عظمی صبر جمیل و اجر جزیل از خداوند متعال مسئلت می نمایم.


صفحه روی جلد
مجموعه خیرین سلامت از یادگارهای ارزنده مرحوم نیری است
مرحوم نیری در اقدامات خیرخواهانه و گره گشایی از مشکلات نیازمندان پیشگام بود
خیری که برای کمک به محرومان زمان و مکان نمی شناخت
پیام های تسلیت به مناسبت درگذشت حاج سیدرضا نیری
به حسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسد
قطعاً عنایت حضرت باری تعالی در این جلسه بوده و هست
نیم قرن خدمت
مرحوم نیری محبوب القلوب بود
مرحوم نیری برای کمک به محرومان آرام و قرار نداشت
مرحوم نیری اعتقاد داشت تا نفس دارد باید به مردم خدمت کند
تعبد، خودساختگی، اخلاق، تقوی و خلوص نیت از ویژگی های بارز مرحوم نیری بود
باقیات صالحات، نام نیک به بلندای زمان
به پاس نیم قرن خدمات خیر و خیرخواهی در دیار نصف جهان
صفحه پشت جلد